Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 16 czerwca 2024 r. Imieniny obchodzą: Alina, Aneta, Justyna
A A A
poniedziałek, 03 listopad 2014 16:20

Porozumienie między Zespołem Szkół a Policją

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Komendant Miejski Policji w Olsztynie 30 października podpisał porozumienie z Dyrektorem Zespołu Szkół w Dobrym Mieście, dzięki czemu policjanci z Olsztyna i Dobrego Miasta swoim doświadczeniem i wiedzą będą wspierać młodzież z klas mundurowych, które od ubiegłego roku szkolnego funkcjonują w dobromiejskiej liceum. Uczniowie będą mieli możliwość poznania specyfiki pracy w Policji, zaprezentowany im będzie sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie oraz będą współuczestniczyć w pracy profilaktycznej.

W Liceum Ogólnokształcącym w Dobrym Mieście od roku szkolnego 2013/2014 realizowana jest innowacja pedagogiczna, w ramach której przedmiot Edukacja dla bezpieczeństwa rozszerzony został o zagadnienia związane ze służbą w Policji i Wojsku. 30 października Komendant Miejski Policji w Olsztynie zawarł porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół w Dobrym Mieście, reprezentowanym przez Dyrektora Szkoły, p. Andrzeja Wonię. W spotkaniu uczestniczył również opiekun klas mundurowych, a jednocześnie autor innowacji prowadzonej w dobromiejskiej Szkole, p. Henryk Hornatkiewicz, a także przedstawiciele Policji - Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Bernadeta Ćwiklińska – Rydel oraz Lidia Cynt, koordynująca w powiecie współpracę Policji z kadrą pedagogiczną szkół, w których funkcjonują klasy mundurowe.

Podpisane porozumienie zakłada współpracę przy realizacji zadań na rzecz edukacji i propagowania działalności na rzecz bezpieczeństwa publicznego, profilaktyki oraz kształtowania postaw patriotycznych i społecznych młodzieży z klas mundurowych. Uczniowie będą przez trzyletnią edukację przygotowywani do pełnienia służby w formacjach mundurowych oraz do pracy na stanowiskach w administracji związanych z obronnością państwa i zarządzaniem kryzysowym.

Ukończenie klasy o tym profilu ma również przygotować młodzież do kontynuowania kształcenia w wyższych szkołach cywilnych oraz szkołach resortu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Obrony Narodowej. W programie innowacji pedagogicznej obok przedmiotów z ramowego planu nauczania szkoły ponadgimnazjalnej, znajdują się również przedmioty edukacji obronnej oraz obozy szkoleniowo – wypoczynkowe. Jeden dzień w tygodniu nauki jest tzw. dniem mundurowym, podczas którego odbywają się zajęcia z przedmiotów rozszerzonych ofertą programową.

Zgodnie z zapisami zawartego porozumienia, zajęcia te współprowadzić będą policjanci z Komisariatu Policji w Dobrym Mieście. Uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach pokazowych organizowanych na terenie jednostki Policji, a także będą brali udział w tematycznych lekcjach dydaktycznych, mających na celu podnoszenie ich świadomości prawnej i społecznej za stan bezpieczeństwa publicznego. Młodzież zapraszana będzie do udziału w organizowanych przez Policję uroczystościach, obchodach świąt państwowych, a także do czynnego udziału w działaniach profilaktycznych, m.in. do udziału w festynach, spotkaniach edukacyjnych dla dzieci oraz ogólnopolskich i lokalnych kampaniach edukacyjno – prewencyjnych.

Dotychczas Komendant Miejski Policji w Olsztynie zawarł porozumienie o współpracy z klasami mundurowymi w I Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynku i Liceum Ogólnokształcącym Centrum Naukowo – Biznesowego „FENIKS” w Olsztynie.

Wyświetlony 2065 razy

Skomentuj