Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 18 maja 2024 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Feliks, Eryk
A A A
czwartek, 22 październik 2015 09:50

Co z budżetem obywatelskim?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wojewoda warmińsko-mazurski rozstrzygnięciem nadzorczym z 12 sierpnia 2015 roku (link) uchylił niektóre zapisy uchwały Rady Miejskiej w Dobrym Mieście Nr XI/67/2015 w sprawie przeprowadzenia na terenie Gminy Dobre Miasto konsultacji społecznych w sprawie Budżetu Obywatelskiego.

Zdaniem wojewody rada miejska wprowadziła nowe pojęcie mieszkańca gminy ("stały" i "pełnoletni"), co jest przekroczeniem delegacji ustawowej. Ponadto w formularzu wniosku zgłoszeniowym do projektów oraz karcie do głosowania znalazła się pozycja "PESEL", który to numer - zdaniem wojewody - nie zawiera informacji o adresie zamieszkania, jest zatem zbędna. Rada miejska wyszła poza swoje kompetencje zobowiązując burmistrza do wydania konkretnych rozporządzeń dotyczących m.in. terminu i miejsca głosowania, do czego nie miała podstaw, gdyż są to uprawnienia burmistrza.

Na sesji w dniu 18 września rada miejska upoważniła burmistrza do wniesienia skargi przeciwko wojewodzie od Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie (link). Tymczasem trwa procedura przygotowania budżetu gminy na 2016 rok. W głosowaniu "stałych i pełnoletnich mieszkańców gminy" wygrał projekt pod nazwą "Droga wewnętrzna w Smolajnach", który otrzymał 365 głosów.

 

Wyświetlony 2933 razy

Skomentuj