Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 13 kwietnia 2024 r. Imieniny obchodzą: Ida, Hermenegilda, Przemysław
A A A
poniedziałek, 18 styczeń 2016 12:36

Bezpieczne ferie po raz czwarty

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nad jeziorem Limajno w Swobodnej odbył się festyn dla młodzieży pod hasłem "Bezpieczne ferie", dedykowany uczniom szkół podstawowych klas IV-VI z terenu naszej Gminy oraz gmin sąsiednich-Dywity i Jonkowo.

Największe emocje wzbudziła zainscenizowana akcja ratowania człowieka, pod którym załamał się lód. W roli pozoranta wystąpiła wiceburmistrz pani Beata Harań. Była to też dobra okazja, by zauważyć jak dużo zależy od zgrania działań odpowiednich służb. Uczniowie mogli od razu sprawdzić, ile wiedzy na temat bezpieczeństwa zostało im w głowach. W przeprowadzonych konkursach nie zabrakło nagród w postaci kamizelek odblaskowych, kubeczków, czy kalendarzy. Każde dziecko dostało też opaskę odblaskową na rękę. 

Pomimo mrozu nie było zimno, gdyż każdy uczestnik otrzymał gorącą herbatę kiełbaskę z bułeczką i miał możliwość ogrzania się przy ognisku. Dodatkową atrakcją był "pokaz morsowania". Członkinie Stowarzyszenia "Pozytywni"- nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2 W Dobrym Mieście odważnie wskoczyły do przerębli (bez kombinezonu, ale w strojach kąpielowych).

- Chodzi nam o to, by uświadomić dzieciom i młodzieży, że udane ferie to przede wszystkim ferie bezpieczne. Zamarznięty akwen nie jest miejscem odpowiednim do zabawy. Dlatego chcemy pokazać, jakie zachowanie stwarza zagrożenie i co należy robić, gdy się znajdziemy w niebezpiecznej sytuacji

– mówi Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

- Staramy się zachęcać dzieci, by ślizgały się w miejscach bezpiecznych, na przykład na sztucznych lodowiskach w miastach i we wsiach. Wejście na lód zawsze niesie ze sobą zagrożenie

– przestrzegał mł. bryg. Sławomir Filipowicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Zimowe festyny edukacyjne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Najlepszym dowodem na sens ich organizowania jest to, że od czterech lat nie odnotowano podczas ferii żadnego zdarzenia na zamarzniętym akwenie, w którym zostałoby poszkodowane dziecko.

Organizatorzy: Starostwo Olsztyńskie; Komenda Miejska Policji w Olsztynie; Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie; Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie oraz OSP Barczewo, OSP Dobre Miasto, OSP Olsztynek i OSP Kobułty, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Nadleśnictwa: Olsztyn, Olsztynek, Wipsowo, Wichrowo, Jagiełek, Kudypy i Nowe Ramuki.

Współorganizatorzy: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie oraz samorządy Gmin Powiatu Olsztyńskiego.

Wyświetlony 2836 razy

Skomentuj