Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 12 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą: Jan, Wera, Brunon
A A A
wtorek, 19 lipiec 2016 13:32

Międzynarodowy Dzień Folkloru

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

CKB zaprasza na Międzynarodowy Dzień Folkloru (21 lipca, godz. 18:00 - Przedmurze, ul. Sowińskiego). Magiczne święto tańca, muzyki i śpiewu z różnych zakątków świata. Wielkie widowisko folklorystyczne, przybliżające dziedzictwo kulturowe czterech narodów: Indonezji, Rosji, USA i Polski.

„Komunitas Tari Fisip Ul Radha Sarisha” to grupa taneczna założona w 2008 r. na Wydziale Nauk Społecznych i Politycznych Uniwersytetu Indonezji, składająca się z około 100 studentów. Zajmuje się nauką i popularyzacją tańca tradycyjnego jak i nowoczesnego, wykorzystując muzykę tradycyjną. Zespół zdobył liczne nagrody podczas festiwali organizowanych w Indonezji, uczestniczył także w Indonezyjskiej Nocy Kultury w Malezji oraz występował w Dubaju. Grupa wykona tradycyjne tańce Indonezji z towarzyszeniem egzotycznych, głównie perkusyjnych instrumentów muzycznych np. talempong, djembe.

Zespół Tańca Ludowego „DETI GOR” - (tłumaczenie: Dzieci Gór) kultywuje bogate tradycje folkloru północnej Osetii. Zespół jest laureatem wielu festiwali folklorystycznych między innymi w Rosji, na Węgrzech, w Polsce, Niemczech, Francji oraz Włoszech. W odczuciu jego członków Zespół ten nie stanowi jedynie szkoły tańca, ale także miejsce gdzie mogą zdobyć wiedzę o tradycjach, zwyczajach oraz o historii ich kraju. Wielu rodziców przyprowadza swoje dzieci do Zespołu w nadziei, że tu staną się prawdziwymi dziećmi gór, czyli szczęśliwymi, kreatywnymi osobami, wychowanymi w świecie piękna i harmonii.

Grupa folklorystyczna AMERICAN RYTHM powstała w samym sercu Gór Skalistych w Utah. Zespół tworzą nagradzani mistrzowie tańca i muzycy. Organizują także wiele warsztatów tanecznych i muzycznych aby nawiązać nowe znajomości i poznawać kulturę innych krajów. Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca "Łaniki" powstał w 1990 roku z inicjatywy kierownictwa Zespołu Pieśni i Tańca "Łany" przy Akademii Rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Przez 20 lat pracował pod kierownictwem Renaty Kaszubkiewicz. Kultywowanie i szerzenie polskiego folkloru wśród dzieci i młodzieży, jej rozśpiewanie i roztańczenie oraz uwrażliwienie na piękno muzyki ludowej, ruchu i gestu to cele działalności "Łaników".

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca ŁANIKI - Program zespołu obejmuje tańce narodowe i suity regionalne, w których pieśni, tańce i obrzędy przeplatają się wzajemnie, tworząc żywe i barwne widowisko. Zespół uczestniczył w międzynarodowych spotkaniach folklorystycznych między innymi w Grecji, Czechach, Szwecji, Finlandii, Włoszech, Bułgarii. Członkami zespołu są dzieci i młodzież od 6 do 18 lat.

Wyświetlony 2707 razy

Skomentuj