Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 12 czerwca 2024 r. Imieniny obchodzą: Janina, Jan, Onufry
A A A
poniedziałek, 13 marzec 2017 16:16

Inwestycje drogowe i kolejowe nabierają tempa

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

O zaawansowaniu prac przy obecnych zadaniach, a także o kolejnych projektach podczas konferencji prasowej poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. W spotkaniu z mediami uczestniczyli również wojewoda Artur Chojecki, prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel, dyrektor olsztyńskiego oddziału PKP PLK Krzysztof Wałdowski oraz członek Rady Miejskiej w Dobrym Mieście Jarosław Borowik.

Wiceszef resortu infrastruktury przekazał informację, że 10 marca br. w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie odbyło się spotkanie z dyrektorami okręgowymi GDDKiA dotyczące weryfikacji terminowości realizowanych inwestycji. Jak zapewnił podczas narady dyrektor olsztyńskiego oddziału Mirosław Nicewicz, na Warmii i Mazurach zadania realizowane są terminowo. Na lipiec planowane jest oddanie do użytku odcinka Olsztynek-Napierki. Odcinki wokół Ostródy, a także trasa Olsztyn-Olsztynek zostaną również zakończone do końca tego roku. Obecnie trwają też przygotowania do inwestycji drogowej w okolicy Ełku, jednak jak zaznaczył wiceminister Szmit, jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach.

Podczas konferencji wiceminister podpisał również plan inwestycyjny dla zadań związanych z naprawą odcinka drogi nr 51 (ul. Orła Białego w Lidzbarku Warmińskim) oraz modernizacją ul. Olsztyńskiej i Grunwaldzkiej w Dobrym Mieście. O modernizacji pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Droga 51 przez Dobre Miasto będzie modernizowana etapami, aby nie blokować ruchu. Radny Jarosław Borowik podziękował wiceministrowi Szmitowi za inwestycję. Przypomniał, że droga przecina miasto na dwie części i w razie wystąpienia jakiegoś poważnego wypadku, Dobre Miasto od razu staje się nieprzejezdne.

O rozwoju infrastruktury kolejowej mówił prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Marchel. Przypomniał, że środki z Krajowego Programu Kolejowego dla Warmii i Mazur to 1,5 miliarda złotych. Dzięki nim zmodernizowane zostaną linie: Ełk-Korsze, Szczytno-Ełk i Gutkowo-Braniewo, które znalazły się na liście podstawowej programu. Na liście rezerwowej znalazł się natomiast projekt linii Olsztyn-Gutkowo. Jak podkreślił prezes Ireneusz Merchel, aby zrealizować inwestycję opiewającą na około 30 mln zł potrzebne są dodatkowe środki. Część z nich może pochodzić z ewentualnych oszczędności pozostałych po budowie linii 216 Działdowo-Olsztyn. Pomóc może również olsztyński ratusz i Samorząd Województwa dofinansowując tę inwestycję w ramach RPO WiM 2014-2020. Jeśli uda się pozyskać te fundusze, wybudowane zostaną perony na stacjach w Olsztynie oraz przejście podziemne w obrębie skrzyżowania ulicy Jeziornej. Doposażony zostanie również tabor obsługujący linię tak bardzo potrzebną dla olsztyńskiej aglomeracji. 

Dla Dobrego Miasta szczególnie istotny jest remont linii kolejowej Gutkowo-Braniewo. Modernizacja torów ma zwiększyć prędkość przejazdu pociągów do 120 km/h (pierwotnie planowano 90 km/h). PKP planuje także włączyć Dobre Miasto do kolei aglomeracji olsztyńskiej, dzięki czemu szynobus stanowiłby alternatywę dla busów w komunikacji zbiorowej na linii Dobre Miasto-Olsztyn.

fot. Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki

Wyświetlony 3387 razy

1 komentarz

  • Link do komentarza poniedziałek, 13 marzec 2017 19:37 napisane przez Midi

    I naprawde problemem byla prędkość szynobusu ? A gdzie cena ? Ciekawe o ile wzrośnie. Radni na Radzie miasta rozważają przekształcenie dworca w świetlice dla emerytów. A teraz jednak info, że to wszystko ma powstać z kolan ?

    Raportuj

Skomentuj