Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 12 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą: Jan, Wera, Brunon
A A A
poniedziałek, 20 marzec 2017 18:42

Seminarium „Aktywne dzieci – aktywne społeczeństwo”

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Fundacja V4Sport, Gmina Dobre Miasto oraz Klub Sportowy Jelonki serdecznie zapraszają na bezpłatne seminarium pt. „Aktywne dzieci – aktywne społeczeństwo”, odbędzie się 22 marca 2017 r. (środa) o godz. 16:00-18:00 w Dobrym Mieście.

Sprawność fizyczna polskich dzieci w ciągu ostatnich trzydziestu lat dramatycznie się pogorszyła. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Wykluczenie z aktywności fizycznej dotyka w największym stopniu dzieci z uboższych rodzin i ze wsi (aktywność fizyczna staje się coraz bardziej dobrem i zasobem elitarnym). W ciągu dekady liczba dzieci z nadwagą w Polsce podwoiła się. Z kolei najwięcej 11-latków, siedzących przynajmniej 2h dziennie przez komputerem, to Polacy. 17% dzieci w wieku 11-15 lat ma nadwagę. 80% otyłych nastolatków pozostanie otyłymi w wieku dorosłym.

Organizowanym przez nas seminarium chcielibyśmy rozpocząć dyskusję na temat możliwości przeciwdziałania temu zjawisku. W jego trakcie pragniemy podzielić się z Państwem wynikami z opracowanego polskiego raportu dot. aktywności fizycznej dzieci, który stanowi wkład do międzynarodowego raportu pn. „Report Cards”. Raport został opublikowany i zaprezentowany w listopadzie 2016 r. podczas międzynarodowego szczytu „Aktywne życie dla każdego” (ang. Active Living for All), podczas którego organizacje z 38 krajów zaprezentowały globalny raport dotyczący aktywności fizycznej oraz nastawień prozdrowotnych dzieci i młodzieży z wielu stron świata.

Przedmiotowy raport został opracowany w ramach Światowej Koalicji na rzecz Aktywnych – Zdrowych dzieci (ang. Active Healthy Kids Global Alliance). Raport oraz wstępne rekomendacje pomogą w opracowaniu konkretnych i bardzo realnych rozwiązań dot. zwiększenia aktywności fizycznej polskich dzieci, będąc jednocześnie cennym wkładem w międzynarodową współpracę na rzecz walki z problemem bezruchu.

W obliczu powyższych danych, wypracowanie nowego – holistycznego podejścia do aktywności fizycznej, powraca dziś jako jedno z najważniejszych wyzwań społecznych. Należy także zwrócić szczególną uwagę na fundamentalne znaczenie aktywności fizycznej nie tylko w kontekście utrzymania właściwej wagi, ale również w kontekście procesu edukacyjnego od najmłodszych lat. Stąd do udziału w seminarium chcielibyśmy zaprosić przedstawicieli organu wykonawczego i stanowiącego, a w tym w szczególności osoby odpowiedzialne za obszar sportu, zdrowia i edukacji, dyrekcje i nauczycieli (nie tylko WF) z lokalnych szkół, rodziców, przedstawicieli instytucji sportowych i rekreacyjnych, a także lokalnych organizacji pozarządowych.

Liczymy na to, że z jednej strony nasze seminarium stanie się inspiracją dla Państwa do refleksji dot. możliwości przeciwdziałania wskazanej powyżej problematyce na Państwa terenie, a z drugiej zbierzemy Wasze pomysły, które będziemy mogli uwzględnić w ostatecznych rekomendacjach.

Podczas naszego seminarium planujemy przedstawić następujące zagadnienia:

  • Wpływ aktywności fizycznej dzieci na wyniki w nauce.
  • Aktywność fizyczna w kontekście aktywności zawodowej.
  • Prezentacja wyników badań (w ramach Active Healthy Kids Global Alliance, w których porównujemy wyniki z 37 innymi krajami z wielu kontynentów).
  • Niska aktywność fizyczna dzieci i młodzieży jako wyzwanie cywilizacyjne.
  • „Jakie są rozwiązania?” - inspiracyjna prezentacja pokazująca różnorodne pomysły konkretnych rozwiązań z wielu zakątków świata (w tym prezentacja dobrych praktyk z kraju i z zagranicy).
  • W zależności od czasu – dyskusja o tym co możemy zrobić tu i teraz.

Termin: 22.03.2017 r., godz. 16:00 - 18:00 Miejsce: Aula Im P. Gintrowskiego, Zespół Szkół w Dobrym Mieście, ul. Fabryczna

Informacje dodatkowe: podczas seminarium zaoferujemy drobny poczęstunek oraz napoje.  

strona www wydarzenia: http://jelonki.net/seminarium/

Wyświetlony 2570 razy

Skomentuj