Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 12 kwietnia 2024 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Zenon, Wiktor
A A A
piątek, 18 sierpień 2017 11:53

Nowy pomysł na Smolajny

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Muzeum biskupa Krasickiego oraz centrum edukacji i wypoczynku dla dzieci uzdolnionych artystycznie. Takie są plany wobec dawnej letniej rezydencji biskupów warmińskich w Smolajnach.

W siedzibie kurii warmińskiej został podpisany list intencyjny w sprawie współpracy w przygotowaniu i realizacji inwestycji mającej na celu rewitalizację zabytkowego zespołu pałacowego w Smolajnach z przeznaczeniem na działalność muzealną, edukacyjną i turystyczną. List podpisali abp metropolita warmiński Józef Górzyński, marszałek Gustaw Marek Brzezin, wojewoda Artur Chojecki, starosta olsztyński Małgorzata Chyziak i burmistrz Dobrego Miasta Stanisław Trzaskowski.

Realizacja projektowanego przedsięwzięcia ma na celu wzrost potencjału turystycznego województwa warmińsko-mazurskiego poprzez ochronę i zachowanie dziedzictwa kulturowego. Osiągnięcie celu będzie możliwe poprzez przywrócenie dawnej świetności Zespołu Pałacowego w Smolajnach i uruchomienie na jego terenie działalności muzealnej, artystycznej, edukacyjnej i turystycznej. Ile będzie kosztowała rewitalizacja kompleksu, tego jeszcze nie wiadomo. Szacunkowe koszty będą znane, gdy powstanie dokumentacja.

Smolajny - od roku 1626 biskupi warmińscy mieli tu swą letnią rezydencję. Była to jedna z dwóch letnich rezydencji biskupów warmińskich. Obecny pałac został wzniesiony przez przedostatniego polskiego biskupa warmińskiego przed zaborami – Adama Stanisława Grabowskiego. Budowę prowadzono w latach 1741-1746. Największa świetność rezydencji przypada na rządy ostatniego polskiego biskupa warmińskiego przed zaborami – Ignacego Krasickiego. W pierwszych latach po II wojnie światowej do Smolajn przyjeżdżali na wakacje studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którzy wznieśli we wsi drewnianą kaplicę. Następnie pałac i folwark został przejęty przez państwo. Utworzono tu Państwowe Gospodarstwo Rolne, które w największym stopniu przyczyniło się do degradacji substancji zabytkowej założenia pałacowo-parkowego. Od początku lat 70. w pałacu ma swoją siedzibę technikum rolnicze. Cały czas  kompleks jest własnością archidiecezji warmińskiej, a starostwo powiatowe w Olsztynie, które prowadzi ZSR, jedynie użytkuje obiekt. Umowa zawarta jest do 2029 roku.

Wyświetlony 2413 razy

Skomentuj