Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 17 kwietnia 2024 r. Imieniny obchodzą: Klara, Robert, Rudolf
A A A
czwartek, 14 wrzesień 2017 19:22

XII Pielgrzymka Rowerowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

14 września zakończyła się dwudniowa XII Pielgrzymka Rowerowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W 260-kilometrową trasę ruszyło 30. rowerzystów, w tym 15. to młodzież szkolna.

- Jedziemy w intencji pomordowanych w stanie wojennym - mówił na starcie Wojciech Ruciński, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej. - Oficjalnie mówi się o 120 osobach, ale jest ich o wiele więcej, jest dużo bezimiennych, którzy zginęli z rąk UB, MO. Symbolem męczeństwa tego dramatycznego okresu jest błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko i dlatego już od dwunastu lat podążamy do jego grobu w jego urodziny. Ks. Jerzy urodził się 14 września, dlatego wyruszamy dzień wcześniej, żeby zdążyć na urodziny do ks. Jerzego.

Pielgrzymi jechali "starą" trasą warszawską - od Olsztyna przez Butryny, Nidzicę, Działdowo, Mławę z noclegiem w Ciechanowie. Drugiego dnia pojechali do Legionowa, gdzie - jak co roku - zostali objęci policyjną eskortą. Policjanci przeprowadzą rowerzystów ulicami Warszawy do kościoła św. Stanisława Kostki, gdzie znajduje się grób ks. Jerzego Popiełuszki.

Start pielgrzymki poprzedziła poranna msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą odprawił abp senior Edmund Piszcz. Na Placu Solidarności, gdzie wyznaczono start, uczestników pielgrzymki żegnali m.in. przedstawiciele kościoła, wojewody warmińsko-mazurskiego, marszałka województwa, starosty olsztyńskiego i NSZZ Solidarność, wspierających wydarzenie.

fot. Józef Grygianiec, Agnieszka Bułak

[gallery title="XII Pielgrzymka Rowerowa" width="260" height="190" columns="2"]

[gallery_item title="" src="/images/stories/sztafeta-popieluszko-17b.jpg"] start[/gallery_item] [gallery_item title="" src="/images/stories/sztafeta-popieluszko-17a.jpg"] na trasie[/gallery_item] [/gallery]

Wyświetlony 2394 razy

Skomentuj