Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 22 maja 2024 r. Imieniny obchodzą: Julia, Wiesława, Helena
A A A
wtorek, 27 luty 2018 08:06

Bezpłatny "Przegląd malucha"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowotwory najczęściej atakują dzieci w wieku przedszkolnym. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Już kolejny raz Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” i szpital dziecięcy rusza z akcją „Przegląd malucha”. Zapisz swoje dziecko na bezpłatne badanie!

Dzieci z Warmii i Mazur chorują na nowotwory. W ubiegłym roku odnotowano aż 53 nowe zachorowania. Maluchy chorują też na nowotwory dotąd typowe dla osób dorosłych, np. czerniaki. Ale jednym z najczęstszych wciąż jest białaczka.

— Pierwszą oznaką białaczki może być nagły spadek aktywności dziecka. Dziecko nie chce się bawić, czuje się zmęczone, a ponadto ma nawracające infekcje, krwawe wylewy, sińce, wybroczyny nieadekwatne do urazu,

— wyjaśnia dr n. med. Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Ale nie zawsze objawy są tak wyraziste jak w przypadku białaczki.

— Trudniej rozpoznać guzy w brzuchu, których w początkowym stadium nie zauważymy gołym okiem i dlatego czasami diagnozujemy je jak są już bardzo duże. Wówczas stadium rozwoju choroby jest wysokie, co skutkuje koniecznością zastosowania bardziej agresywnej chemioterapii i mniejszą szansą na pełne wyleczenie

— ostrzega lekarka. I podpowiada:

— Dlatego uczulam, żeby bardzo dokładnie przyglądać się dziecku. Jeśli zauważymy, że powiększył mu się obwód brzucha, warto zrobić mu morfologię krwi i USG jamy brzusznej. Te badania najlepiej wykonywać profilaktycznie raz w roku, a w razie pojawienia się niepokojących objawów częściej. Morfologia i USG brzucha dają mnóstwo informacji na temat stanu zdrowia dziecka, a jednocześnie są nieinwazyjne.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

— Niestety, sporo dzieci przyjmujemy do szpitala z zaawansowanym nowotworem. Kilka lat temu onkolodzy z naszego szpitala przeprowadzili cykl szkoleń dla lekarzy rodzinnych z regionu na temat wczesnego diagnozowania nowotworów. I rzeczywiście obecnie lekarze rodzinni częściej zlecają dzieciom dodatkowe badania. Brakuje jeszcze świadomości u rodziców, dlatego przy każdej nadarzającej się okazji apelujemy do nich o czujność

— tłumaczy Badowska. Pamiętajmy, że pierwszy szczyt zachorowań przypada na wiek przedszkolny – od 1. do 6. roku życia, drugi – na wiek nastoletni. Aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie zwiększają szansę na zdrowie dziecka. Jednak aby mieć pewność, że naszej pociesze nic nie jest, warto ją zbadać. Wśród podopiecznych Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” są także maluchy z nowotworem.

— Wiemy, jak groźne są te choroby i jak trudno z nimi walczyć. Dlatego wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać, niż leczyć

— tłumaczy Iwona Żochowska-Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

Już w sobotę 3 marca w szpitalu dziecięcym w Olsztynie można będzie wykonać swojemu maluchowi morfologię i USG jamy brzusznej. Żeby się zapisać na „Przegląd malucha”, wystarczy zadzwonić w dniach 28 lutego-2 marca 2018 r. w godz. 9-15 na infolinię 514- 800- 915. Rejestracja wyłącznie telefoniczna. Z badań mogą skorzystać dzieci w wieku 1-6 lat, bo to w tej grupie wiekowej odnotowuje się największą zachorowalność na nowotwory. Badania odbędą się w godzinach 9-14.

Dla tych, którym ten termin nie pasuje, mamy dobrą wiadomość. Kolejna taka akcja już 10 marca.

Organizatorami są Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

Wyświetlony 2439 razy

Skomentuj