Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 24 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą: Kinga, Krystyna, Olga
A A A
środa, 08 maj 2019 10:52

Warmińska Łynostrada przetarta po raz pierwszy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dnia 3 maja obył się pierwszy przejazd całą trasą Warmińskiej Łynostrady. Wycieczka miała roboczy charakter, a jej celem było zebranie opinii wśród uczestników na temat atrakcyjności przebiegu, jakości dróg oraz pomysłów na dodatkowe ulepszenia trasy.

Pomimo mało zachęcającej pogody, na starcie zjawiło się prawie 20 osób zdecydowanych pokonać jeden z dwóch wariantów liczących 60 lub 120 km. Symbolicznym akcentem przejazdu była postać Mikołaja Kopernika, którego działalność akcentuje się w Olsztynie m.in. poprzez Ławeczkę Kopernika ustawioną przed wejściem do Zamku, a w Lidzbarku Warmińskim poprzez nowy pomnik Kopernika ustawiony w świeżo stworzonym parku nad Łyną. Pierwsze prace nad powstaniem Warmińskiej Łynostrady rozpoczęto już w 2016 r. i od tego czasu działacze trzech olsztyńskich stowarzyszeń: Wizja Lokalna, Młyn i W-M PTTK propagują jej liczne atuty. Według założeń jest to unikalna trekkingowa trasa rowerowa mająca stać się turystyczną atrakcją regionu.

Trasa na całym przebiegu wiedzie możliwie blisko koryta rzeki Łyny, łączy ważne ośrodki miejskie, czyli Olsztyn, Dobre Miasto i Lidzbark Warmiński, stanowi podstawę współpracy Urzędu Marszałkowskiego, 4 gmin, 2 powiatów, 2 nadleśnictw i sieci miast Cittaslow. Trasa jest także najkrótszym możliwym łącznikiem stolicy regionu z popularnym szlakiem rowerowym Green Velo.

Oficjalne otwarcie trasy jest zapowiadane na początek wakacji. Aktualnie trwają prace projektowe i uzgodnienia związane z kompleksowym oznakowaniem i tablicami informacyjnymi, mającymi dawać rowerzystom poczucie bezpieczeństwa oraz dostarczać ciekawostek na temat zwiedzanych terenów. Na ten sezon zapowiadane są nowe atrakcje na Warmińskiej Łynostradzie: wycieczki z przewodnikiem, 2-dniowy rajd od źródeł Łyny, konkurs fotograficzny, rajd na orientację, a nawet bieg po najciekawszych odcinkach trasy.

Aktualności ukazują się regularnie na Facebooku - www.facebook.com/warminskalynostrada

Wyświetlony 3996 razy

Skomentuj