Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 12 czerwca 2024 r. Imieniny obchodzą: Janina, Jan, Onufry
A A A
czwartek, 30 maj 2019 17:54

Przebudowa linii kolejowej Dobre Miasto - Gutkowo

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na rewitalizację linii kolejowej nr 221 na odcinku Gutkowo – Dobre Miasto. Wartość tej inwestycji oszacowano na ponad 120 milionów złotych.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego. Inwestycja ma podnieść standard obsługi podróżnych na stacjach w Gutkowie i Dobrym Mieście oraz przystankach: Bukwałd, Cerkiewnik i Swobodna. Zmodernizowane perony będą wygodniejsze i wyższe, a każdy z nich zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo oraz wyposażony m.in. w wiaty, ławki i funkcjonalne oświetlenie. Zostanie znacznie skrócony czas dojazdu do Olsztyna.

Na tej linii planowana jest kompleksowa wymiana ponad 20 kilometrów torów oraz rozjazdów odpowiadających za sprawny przejazd pociągów. Zlikwidowane zostaną ograniczenia prędkości, wynoszące obecnie nawet do 30 km/h. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 100 km/h. Poprawią się również warunki do przewozu ładunków; składy towarowe pojadą 70 km/h, a pociągi będą mogły być dłuższe i cięższe.

Poprawę bezpieczeństwa i sprawny przejazd pociągów ma zapewnić też budowa nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji w Gutkowie, a także przebudowa dziewięciu przejazdów kolejowo-drogowych. Rewitalizacja obejmie w sumie 55 obiektów inżynieryjnych – m.in. mosty, przepusty i wiadukty kolejowe. Realizacja projektu przewidziana jest w formule „Projektuj i Buduj”. Podpisanie umów planowane jest w czwartym kwartale 2019 r., a zakończenie robót – pod koniec 2021 r.

PKP PLK przypomniały, że prace na odcinku z Gutkowa do Dobrego Miasta będą kontynuacją zaplanowanej w tym roku modernizacji trasy z Olsztyna Głównego do Gutkowa. W drugiej połowie roku PLK rozpoczną tam wymianę torów, powstaną nowe przystanki – Olsztyn Redykajny i Olsztyn Likusy.

PKP PLK

Wyświetlony 3018 razy

Skomentuj