Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 12 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą: Jan, Wera, Brunon
A A A
poniedziałek, 10 czerwiec 2019 09:55

Musica Warmiensis w Dobrym Mieście

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na dziedzińcu kolegiaty w Dobrym Mieście wystąpił zespół Cappella Warmiensis Restituta. Koncert odbył się w ramach projektu „Musica Warmiensis” i zainaugurował obchody 690-lecia nadania praw miejskich Dobremu Miastu.

Projekt „Musica Warmiensis” ma na celu prezentację oraz utrwalenie utworów historycznych, które były wykonywane na terenie Warmii. Występ w Dobrym Mieście był premierą światową, a artystów wysłuchało i oklaskiwało ponad 300 widzów.

Wydarzenie miało symboliczny charakter. 9 czerwca 1807 roku, po zwycięskiej dla siebie bitwie pod Dobrym Miastem, do kolegiaty wkroczył cesarz Napoleon. Kiedy dowiedział się, że rankiem tego dnia kwaterę w kolegiacie opuścił dowódca rosyjski generał Levin Bennigsen, powiedział, że to rzecz niespotykana, aby w tym samym miejscu jednego dnia spożywali posiłek dwaj najwięksi dowódcy świata - o czym przypomniał burmistrz Jarosław Kowalski. Napoleon, w przypływie gniewu, stwierdził, że zburzyłby kolegiatę, gdyby wiedział, że przebywa w niej Bennigsen.

Przygotowania do koncertu trwały dwa lata. Zapis nutowy utworów pochodzi z rękopiśmiennych zapisów nutowych z XVIII i XIX w. odnalezionych w zbiorach Biblioteki WSD MW „Hosianum” w Olsztynie.

- Dzisiejszy koncert uwidacznia inspiracyjną funkcję chrześcijaństwa w przestrzeni kultury. Bez tej funkcji religii sztuka była by bardzo uboga

- mówił ks. prał. Stanisław Zinkiewicz.

- Już w XIV wieku w miastach warmińskich były szkoły, których celem było danie uczniom, obok podstaw umiejętności czytania i pisania, możliwości ćwiczenia się w znajomości liturgii i w śpiewie kościelnym. Wszystkie szkoły w programie nauczania miały śpiew. We Fromborku, Lidzbarku, Dobrym Mieście, Braniewie, Ornecie czy Reszlu liturgia była nie do pomyślenia bez udziału uczniów śpiewających pod kierunkiem nauczyciela. Obok śpiewu kultywowano także muzykę instrumentalną

- mówi ks. kan. Tomasz Garwoliński, kierownik i koordynator projektu, dyrektor Biblioteki Hosianum.

- Gdy w 1810 roku rząd pruski skasował kapitułę dobromiejską, szkoła straciła swoją rangę i stała się zwykłą szkołą miejską. Także przerwana została działalność kapeli kolegiackiej. Odrodziła się ona po dziesięciu latach, ale już jako kapela parafialna. Po kapeli dobromiejskiej zachował się do dziś bardzo niekompletny zbiór muzykaliów, przechowywany w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie

- tłumaczył ks. Tomasz.

Odpowiedzialnym za opracowanie muzyczne wydarzenia jest koncertmistrz Paweł Hulisz, pierwszy trębacz Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Partie chóralne i solowe wykonali artyści z Art'n'Voices.

Podczas koncertu zostały wykonane utwory: „Quis nos separabit” Jana Křtitela Vaňhala, „Litania de Beata Virginis Mariae” Josepha Martina Krausa oraz „Offertoria” i „Litaniae Lauretanae BVM” nieznanych kompozytorów.

Kolejne koncerty w ramach cyklu Musica Warmiensis odbędą się bazylice konkatedralnej w Olsztynie 25 lipca i bazylice archikatedralnej we Fromborku 25 sierpnia.

Zdjęcia w naszej galerii.

Wyświetlony 3912 razy

Skomentuj