Ułatwienia dostępu

 • Skalowanie treści 100%
 • Czcionka 100%
 • Wysokość linii 100%
 • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2024 r. Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech
A A A
poniedziałek, 07 październik 2019 09:55

Po sesji ws. obniżenia pensji burmistrza

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Radna Zdzisława Kobylińska opublikowała na swoim profilu na facebooku oświadczenie.

Poniżej jego treść w całości.

 Na ostatniej sesji Rady Miejskiej doszło do wyjątkowo brutalnych działań ze strony grupy radnych będących w opozycji do burmistrza. Po pierwsze obniżono mu wynagrodzenie zasadnicze do wysokości ok. 2500 zł na rękę (oczywiście plus dodatki, ale one też są na najniższym pułapie – 20%). Sam fakt podjęcia tej uchwały pod nieobecność burmistrza był już nie do przyjęcia i miał charakter sądu kapturowego. Kto z nas chciałby być sądzony nie będąc obecnym? Czy któryś z radnych czułby się dobrze, gdyby miało to jego dotyczyć? Wątpię! Po drugie z dyskusji wykluczono dwoje radnych – kolegę Pakisza i mnie, nie dając tylko nam dwojgu zadać pytania. Pani Radna Bilińska Wołodźko, która uroczyście oznajmiła w swoim wystąpieniu na początku debaty, że chce dialogu i zgody (choć zagłosowała za obniżeniem pensji do minimum) zaproponowała, widząc na tablicy ostatnią dwójkę radnych, aby zakończyć dyskusję. No bo po co była Jej potrzebna wiedza, co my myślimy i co powiemy na ten temat, jak jest większość (i ja nawet Panią Radną rozumiem, biorąc pod uwagę pewne względy). Niestety, pozostali radni tzw. opozycji skwapliwie przegłosowali Jej propozycję. No i próbę dialogu, zgody, i takie tam „bla, bla” szlag trafił już na tej samej sesji. Tymczasem chciałam powiedzieć o kilku kwestiach. No i teraz mogę je przedstawić. Siłą rzeczy skrótowo.

1. Jak usłyszałam od pewnego wyborcy pytanie „a dlaczego, przecież burmistrz niczego złego nie zrobił” – nie zdefraudował pieniędzy, nie mobbingował pracowników, nie upijał się w godzinach pracy, nie uwodził pracownic mu podległych, nie przyjmował łapówek, nie uległ korupcji. Ba…pracuje sumiennie, jest zaangażowany, pracuje za dwóch (za wiceburmistrza, którego nie ma), zwykle podobno nie pobiera delegacji (nie sprawdzałam), gdy wyjeżdża, płaci własną kartą kredytową za gości gminy (to widziałam), jest skromy w oczekiwaniach i oddany sprawom miasta, tak jak je pojmuje. Tak jest obiektywnie i nie ma podstaw, aby obniżać mu pensję. Natomiast zarzuty wobec burmistrza miały charakter niemerytoryczny, nieuzasadniony i nieracjonalny. Owszem, pewne zarzuty, które wynikały, być może z niestarannej, niewnikliwej pracy urzędników, były zasadne, ale co ciekawe, burmistrz wziął to na siebie i nikogo nie obwiniał publicznie, co daje do myślenia i budzi raczej respekt. Nawiasem mówiąc pan Łańko powinien zdecydować się na coś. Bo w uzasadnieniu pisze, że urzędnik to czy tamto, że kierownik taki i owaki, a potem na sesji, chcąc urzędnikom się podlizać, chwali ich publicznie jak są świetnie przygotowani do pracy, merytoryczni, pracowici i należy im się podwyżka. Brzmi to cynicznie i fałszywie. Sądzę, że urzędnicy też wyczuli tę manipulację słowną.

2. Kwestia zarobków. Od stycznia 2020 roku burmistrz będzie zarabiał trochę więcej od pani, która sprząta w urzędzie, gdy zostanie podniesiona pensja minimalna. Już teraz, śmiem twierdzić, niektórzy urzędnicy zarabiają lepiej od niego, nie mówiąc o prezesach spółek, którzy mimo wszystko, zakres obowiązków mają inny. Jak można nazwać tę sytuację? Otóż ma ona charakter demoralizujący. I chyba oto chodziło. Cóż to za szef, który ma wynagrodzenie zasadnicze mniejsze od pracownika? A co z jego autorytetem? Czy warto go słuchać? Sytuacja absolutnie kuriozalna i absurdalna, no i zdecydowanie odstraszająca potencjalnych chętnych na fotel wiceburmistrza. Ile musiałby zarabiać wiceburmistrz? Owszem, może więcej, to nie rada (na szczęście) ustala mu pobory, ale mimo to sytuacja robi się niekomfortowa.

3. Tak więc mamy burmistrza, który zarabia grubo poniżej średniej krajowej, jak to wynika z małej kwerendy. Pytanie zatem - czy radni mogą podać przykłady tak niskiego wynagrodzenia burmistrzów z porównywalnych do D.M. gmin? Ja nie znalazłam, ale mam inne. Otóż proszę spojrzeć na zarobki i dodatki wójtów i burmistrzów gmin z naszego podwórka.

   1. Miłakowo (gmina ok. 6 tys. mieszkańców) - wynagrodzenie zasadnicze 4.200 (dodatek funkcyjny 1.400, dodatek specjalny 30%),

   2. Orneta (gmina ok. 12 tys.) - wyn. zas. 4.700 (dod.f. 1.900, dod. spec. 40%)

   3. Olsztynek (gmina ok. 14. tys.) - wyn. zas. 4.700 (dod.f. 1.900, dod. spec. 40%)

   4. Korsze (gmina ok. 10 tys.) - wyn. zas. 4.700 (dod.f. 1800, dod. spec. 35%)

   5. Nidzica (gmina ok. 21 tys.) - wyn. zas. 4.800 (dod.f. 2.100)

   6. Dywity (gmina ok. 12 tys.) - wójt wyn. zas. 4.700 (dod. 1.900 i 40%).

Z tego wynika, że nawet wójtowie zarabiają więcej, niż burmistrz miasta, które chce być traktowane poważnie - chyba że członkom Rady wnioskującym o obniżenie wynagrodzenia burmistrzowi nie zależy na dobrym wizerunku miasta. Bo obniżenie wynagrodzenia burmistrzowi do minimum obniża jego autorytet jako gospodarza tej gminy, a autorytet gospodarza jest nierozerwalnie związany z autorytetem gminy. Ponadto, obniżenie wynagrodzenia do wysokości odbiegającej zdecydowanie od średniej krajowej i gorszej w stosunku do osób na tym samym stanowisku w podobnych realiach (o czym świadczą przykłady wyżej), może być podstawą zarzutu jawnej dyskryminacji!!! Dobrze, aby prawnik burmistrza o tym pamiętał!

4. Kwestia odpowiedzialności. Pensja powinna być proporcjonalna do zakresu zadań i nałożonych obowiązków. Jeśli ta zasada jest słuszna, to np. pan przewodniczący Łańko - wnioskodawca, po obniżeniu pensji burmistrza winien swoją dietę tak obniżyć ze względu na sprawiedliwość i poczucie odpowiedzialności, aby była adekwatna do stopnia ponoszonej odpowiedzialności, która jest znacznie niższa od sprawowania funkcji burmistrza. Bo jeśli burmistrz ma otrzymywać 2500 zł na rękę wynagrodzenia zasadniczego, to przewodniczący nie może otrzymywać od stycznia 2020 roku diety w wysokości 2300 zł (nie tracąc na dodatek comiesięcznych dochodów z innych źródeł). W zwykłym, potocznym odczuciu będzie to sytuacja po prostu niesprawiedliwa i niedorzeczna.

5. Wizerunek. Jak będzie odbierany burmistrz naszej gminy przez potencjalnych partnerów? Burmistrz zarabiający tyle, ile (a może mniej) niż szofer przedsiębiorcy. Ok. Burmistrz obroni się swoimi dwoma fakultetami, erudycją, elokwencją, doświadczeniem samorządowym, ale czy obroni się gmina? Czy będziemy poważnie traktowani? Także my - jako Rada? Sam fakt walki radnych z burmistrzem może być dla nas fatalny w skutkach. Każdy może się bać, że burmistrz podejmie decyzję, którą za chwilę odrzuci Rada. Kto zechce u nas inwestować, coś kreować, budować? Czy to nie zatrzyma rozwoju gminy? Czy walka między organami, która jest już znana poza granicami gminy, nie zatrzyma chęci współpracy, bo sytuacja jest niestabilna. Obawiam się, że w niektórych przypadkach tak może być. Inne argumenty, których nie będę tu szczegółowo przedstawiać to:

6. w przypadku zarzucania błędów burmistrzowi - przypominam, choć to zwykły truizm - że tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi (Napoleon Bonaparte);

7. w przypadku zarzutu skarg na działanie burmistrza lub urzędu - skargi są normalnym przejawem funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego i przejawem samorządności, pozwalają poprawiać funkcjonowanie urzędu;

8. w przypadku zarzutu uchylenia uchwał - rozstrzygnięcia nadzorcze Wojewody są bardzo częste i niejednokrotnie w sprawach kontrowersyjnych rozstrzygane ostatecznie w sądzie. To chciałam powiedzieć w czasie debaty nad obniżeniem poborów burmistrza, ale nie dano mi tej szansy odbierając mi głos. Czy zgodnie z prawem? Jasne! Zgodnie ze statutem, ale w moim przekonaniu niezgodnie z dobrymi obyczajami. Gdyby nas było jeszcze 10 chętnych, to rozumiem, ale było nas dwoje. Dwa niedobitki, które cierpliwie czekały aż wszyscy się wygadają nieustannie korzystając z funkcji „priorytetu” (nadużywanego w trakcie tej sesji) i „ad vocem”. Ale cóż, skoro nie mogłam zabrać głosu, to te moje uwagi wniosę jako załącznik do protokołu, jeśli pan Łańko pozwoli, aby za jakiś czas ktoś nie zapytał o to, czy wszyscy wówczas tak samo myśleli…Bo jednak nie, tylko inaczej myślącym nie pozwolono dojść do głosu! Co zresztą oprotestowaliśmy z kolegami radnymi, nie chcąc uczestniczyć w tej hucpie i opuszczając salę.

Podsumowując – odbieram tę obniżkę jako symboliczną przemoc wobec drugiego człowieka, która obnażyła brak wrażliwości, chęć demonstracji władzy, prymitywną chęć pokazania kto jest ważniejszy, silniejszy i skuteczniejszy, a także ujawniła skrywaną wcześniej chęć absurdalnego odwetu i swoistej vendetty. Niestety, na tym sposobie myślenia części Rady Miejskiej, na szczęście, nie straci personalnie burmistrz, lecz – niestety - straci przede wszystkim nasza lokalna społeczność.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1116991292010075&id=964120933963779&__xts__%5B0%5D=68.ARCMx9UvfuJhkLYFGeSnC0ONBGSwmZUYQyIblpfDWXMOtxkpU4Z32mYtwLqVOOh9xsEnrY90sSCQ1jdQFWYZmV2Ctb-GTcVF3l-VX4U0vO8VccorTo-boYEkOA2JMbkQlG7cArFM_gBZIm1MJEJh_I1RuTaowUluczqeOrEOsblU1_jb6eF7AR4qONQoRMnSsSg7Ms5CVu93jbWth-0-NGVOgBurM5v0ZPBFsPBxvBVaB5oH49TX6S-vxu0gJFEHBGU96O-I-0g2vchoFLwP6QE8ZsGJ8EyLIluX8S0NwqwCncjUPjPq6nArbUVgF5jmaQSlI2rd2ebZ_DpkCnWoNg&__tn__=K-R

 

Wyświetlony 5051 razy

8 komentarzy

 • Link do komentarza poniedziałek, 21 październik 2019 09:37 napisane przez j

  Brawo radny MZ nareszście ktoś zaczyna mówić prawdę wprost

  Raportuj
 • Link do komentarza czwartek, 10 październik 2019 21:49 napisane przez zbije pionka

  @J
  To musi zacząć uciszanie od Kowalskiego. To największy krzykacz w województwie.
  Pakisz jako zastępca Kowalskiego to świetny pomysł. Umiejętnie wskoczy na fotel Kowalskiego.

  Raportuj
 • Link do komentarza czwartek, 10 październik 2019 17:59 napisane przez j

  Burmistrz na zastępcę powinien powołać pana Pakisza to inteligentny facet i szybko krzykaczy uciszy

  Raportuj
 • Link do komentarza środa, 09 październik 2019 23:19 napisane przez Etyk niepraktykujący

  Pani radna Kobylińska swoim wpisem wywołała burzę.
  Komentujący zwolennicy Burmistrza przekroczyli wszelkie normy, jakie powiny obowiązywać w życiu normalnych ludzi.
  Zwolennicy radnej i BUrmistrza pisali o przeciwnikach Burmistrza np.
  "jesteś szczurem internetowym", "nienawidzę takich jak ty", "nie cierpię takiego pierdo...nia",
  "to wy na wszystkich forach sracie na Burmistrza"

  Były także nawoływania do tego, aby "iść na sesję i wziąć sprawy w swoje ręce".

  Te wszystkie wpisy wisiały na profilu pani radnej Kobylińskiej, która o zgrozo, jest wykładowcą akademickim iii
  wykłada ETYKĘ!!!!!!!!!!!!!

  Na imienne apele i prośby internautów, aby nie pozwalać na taką mowę nienawiści i niebywałe chamstwo, pani radna odpowiadała, że nie śłedzi wszystkich wpisów, usuwa te niewłaściwe, ale winą za niebywałe chamstwo i agresję obarczyła te osoby, które śmiały odważyć się nie popierać jej komentarza i punktowały wszystkie manipulacje zastosowane w oświadczeniu.

  Cały post, będący jedną wielką manipulacją i próbą wywołania eskalacji konfliktu, dzisiaj został usunięty.
  Może ktoś przesłał screeny do Rady Wydziału lub Rektora UW-M.

  Pan Kowalski znany był od lat ze swojego zachowania. Jednych przerażał innych cieszył, jednak to jak postanowiła wspierać pana Kowalskiego pani etyk, wykładowca akademicji, to coś obrzydliwego.

  UW-M nie śpij

  Raportuj
 • Link do komentarza poniedziałek, 07 październik 2019 18:40 napisane przez niewyborca

  Pani Kobylińska, są takie 2 przysłowia, które doskonale podsumowują sytuację:
  "Kto sieje wiatr, ten zbiera burze" i "Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka".
  Burmistrzowi nie można odmówić pracowitości, ale nie można mu też odmówić talentu do siania fermentu wśród ludzi i do "bałaganiarstwa", które jest w mieście i w UM wszechobecne, odkąd zaczął piastować swoją funkcję. Nie jestem zwolennikiem obniżania pensji, ale cóż pozostało radnym? Nie mają na tego człowieka żadnego wpływu: nie pomagają prośby. Umowy z radnymi i mieszkańcami łamie beztrosko - uwierzył, ze jest nietykalny, niezniszczalny i wszechmocny. Do czego taka postawa prowadzi? Mamy okazję to właśnie obserwować: do niezgody, zawiści i kłótni. Do bałaganu i degrengolady. Pisze Pani o tym, że Burmistrz nie zdefraudował pieniędzy itp itd- NIE ZDEFRAUDOWAŁ, to prawda, ale wywalił beztrosko na lansowanie siebie ponad 50.000 zł naruszając przy tym rezerwę budżetową - TO POWÓD DO WSTYDU. Tak samo bezczelnie wydał pieniądze, choć miały nie być wydane (bo mieli dać je sponsorzy), na imprezę, którą zorganizował z powodu własnego "widzimisię". Takich przykładów niegospodarności jest więcej. A drogi? Komitet do spraw dróg w mieście i gminie wytypował drogi do budowy w pierwszej kolejności. Burmistrz obiecał, że będzie popierał te wybory. KŁAMAŁ - gdy przyszło do konkretów, wybrał drogi inne, niz te, które ordynowała komisja - obietnice stały się mniej ważne niż zawiść i kolesiostwo. Jak te powyższe przykałdy mają się do tego, że głosi wszędzie hasła o oszczędnościach? Podwójna moralność tego człowieka na każdym kroku razi mieszkańców. Ile trwa już batalia o światła w mieście? Rok! Jak ma się kilka tysięcy oszczędności na lampach do ponad 50 000 za artykuł w prasie? O stanowiskach w UM "szytych na miarę" znajomych też w mieście jest głośno. Kto kieruje żłobkiem? Z jakimi kompetencjami? Doskonale Pani wie. Do działu finansowego przyjęto panią sklepową, która ledwie obsługuje komputer, ale żeby mogła pracować tam, gdzie pracuje, jako wymagane wykształcenie, w ogłoszeniu wpisano "średnie", choć wcześniej wymagane było wyższe. My, mieszkańcy widzimy te jaskrawe przewinienia i rażą nas one bardzo, więc proszę niech Pani nie robi z burmistrza anioła, który nagle został brutalnie skrzywdzony. Jakie jeszcze narzedzia ma rada miasta, by sdyscyplinować tak samowolnego i niegospodarnego burmistrza? Pisze Pani o wstydzie, jaki obniżka wyngrodzenia przyniesie miastu i burmistrzowi, a czy on sam zastanawiał się kiedykolwiek na tym, jaki on sam przynosi sobie wstyd swoim zachowaniem podczas sesji rady miasta? To, co wyprawia przed kamerami, jest już słynne w województwie - ludzie z innych miast proszą o linki do naszych obrad, by zobaczyć kolejny odcinek tragikomedii w wykonaniu tego pana. Ja także oglądam te wasze przepychanki i nie wiem czy bardzej mi śmieszno, czy straszno. Na ostatniej sesji było wręcz nudno bez krzykacza. Niech Pani się zastanowi, kogo Pani broni. Dla Pani to też wstyd, skoro popiera Pani i broni takiego urzędnika, a co gorsza udaje, że nie widzi jego przewinień i wpadek. Dotychczas wydawało mi się, że jest Pani osoba o wysokim poziomie moralności - teraz okazuje się, że i dla Pani także to sprawa względna (przymyka Pani oko na wyskoki burmistrza i jeszcze je bagatelizuje - droga Pani, tak tłumaczyć można zachowania małych dzieci,a nie pięćdziesięcioletniego faceta)... A tak na koniec: czy burmistrz nie głosi czasem od początku, że chce "służyć" miastu? Teraz więc będzie miał ku temu okazję.

  Raportuj
 • Link do komentarza poniedziałek, 07 październik 2019 13:36 napisane przez to takie typowe

  co za obrzydliwa manipulacja danymi!

  Raportuj
 • Link do komentarza poniedziałek, 07 październik 2019 11:23 napisane przez winner

  odnosnie pani interpelacji czy jak to zwac?? nr 1. pan burmistrz nic zlego nie robi?? ten człowiek czyni samo zlo dla tego miasta gdyby nic nie robil to bylby maly problem.
  co do 2. niech pani sie nie martwi ze bedzie mniej zarabial od pani sprzataczki , ma kupę "obrywów" innch po drugie prace pani sprzataczki oceniam wyzej i bardziej pozytecznie niz obecnego tzw. "rocha" Kowalskiego.
  3 a gdzie jest napisane ze burmistrz ma zarabiac srednia krajowa innych burmistrzów w nowym yorku burmistrz ma jeszcze inna srednia???? co pani pierdzieli????!!
  a posumowujac to co pani mysli ze wymusi pani na kims te podwyzki bo burmistrz bedzie sie obijal??? obrazi sie?? to niech "abdykuje' jak mu sie nie podoba albo nie radzi sobie. ps. i proszę pania o przestanie brania lekow ktore dotychczas pani bierze bo chyba nie pomagaja.:(
  pozdrawiam

  Raportuj
 • Link do komentarza poniedziałek, 07 październik 2019 11:16 napisane przez winner

  No takich bredni to juz dawno nie czytałem:))))) na jakim swiecie pani żyje??

  Raportuj

Skomentuj