Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2024 r. Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech
A A A
piątek, 11 październik 2019 09:24

Remont dachu pałacu w Smolajnach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dawna letnia rezydencja biskupów warmińskich w Smolajnach została otoczona rusztowaniami. Rozpoczął się remont dachu.

Właścicielem obiektu jest Archidiecezja Warmińska, zgodnie zaś z zawartymi wiele lat temu umowami samorząd Powiatu Olsztyńskiego dzierżawi go do 2029 roku. Jeszcze pięć lat temu mieścił się tu Zespół Szkół Rolniczych, jednak ze względu na pogarszający się stan budynku placówkę przeniesiono do Dobrego Miasta. Dwa lata temu z inicjatywy Andrzeja Abako, starosty olsztyńskiego, doszło do spotkania na szczycie. Arcybiskup warmiński, wojewoda, marszałek, burmistrz Dobrego Miasta oraz olsztyński starosta podpisali list intencyjny, w którym zobowiązali się do starań na rzecz ratowania tej historycznej perły architektonicznej.

Prace właśnie ruszyły, bowiem dzięki wspólnym staraniom sygnatariuszy porozumienia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazał na ratowanie pałacu w Smolajnach 300 tys. zł. Dodatkowe 170 tys. zł dołożyli wnioskodawcy: wojewoda warmińsko-mazurski 50 tys. zł i po 30 tys. zł arcybiskup metropolita warmiński, marszałek województwa, burmistrz Dobrego Miasta i starosta olsztyński.

Dzięki zgromadzonym środkom udało się wykonać inwentaryzację pałacu i parku, rozpoczęła się także najbardziej paląca część remontu, czyli odbudowa kominów i częściowa konserwacja dachu. Na całość prac potrzeba jednak kilkunastu milionów zł.

Wyświetlony 3403 razy

Skomentuj