Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 21 maja 2024 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
A A A
środa, 16 wrzesień 2020 08:51

"Razem Bezpieczniej" - podpisanie umów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ponad 660 tysięcy złotych na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w regionie. Wojewoda warmińsko-mazurski podpisał umowy z samorządami na dofinansowanie z programu „Razem Bezpieczniej”.

Program „Razem Bezpieczniej” dofinansowuje rządowymi pieniędzmi samorządowe działania, które mają poprawiać bezpieczeństwo. W województwie warmińsko-mazurskim w tym roku zakwalifikowały się projekty zgłoszone przez 8 samorządów, zarówno powiatowych, jak i gminnych. Wszystkie chcą modernizować przejścia dla pieszych.

Często te przejścia były nieoświetlone, były słabo oznakowane. Dzięki temu programowi te sytuacje się zmieniają. A musimy pamiętać, że większość osób poszkodowanych w wypadkach, czy nawet ofiar śmiertelnych, to są piesi.

– mówi wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Środki pochodzą z programu MSWiA „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka.

Z dotacji resortu korzystamy już kolejny raz. Rok temu we współpracy z Komendą Miejską Policji w Olsztynie realizowaliśmy projekt „W kont@kcie z rzeczywistością”, w którym kładliśmy nacisk na nieużywanie telefonów komórkowych podczas jazdy. Tym razem chcemy się skupić na bezpieczeństwie pieszych przechodzących przez jezdnię. Powiat się rozwija, rośnie rynek mieszkaniowy, a wraz z nim natężenie ruchu na drodze. To stwarza podwyższone ryzyko dla pieszych, a bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem. Chcemy wybudować nie tyle zwykłe „zebry”, bo takie już mamy, ale całą infrastrukturę z aktywnym oznakowaniem, oświetleniem, tzw. kocimi oczkami, a w jednym miejscu też wyniesieniem.

– mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Samorządy do modernizacji wybierały przede wszystkim najbardziej oblegane przejścia, np. przy szkołach lub instytucjach publicznych. Wybierano także przejścia na drogach, na których jest duże natężenie ruchu. Modernizacja będzie zazwyczaj polegała na doświetleniu przejść, a także na zainstalowaniu w jezdni świateł, które będą zapalały się, gdy ktoś wejdzie na przejście. W tegorocznej edycji programu „Razem Bezpieczniej” województwo warmińsko-mazurskie pod względem liczby zakwalifikowanych projektów znalazło się na pierwszym miejscu w Polsce ex aequo z województwem mazowieckim. Pod względem wartości dofinansowania region zajął natomiast drugie miejsce w kraju.

Powiat Olsztyński otrzyma 100.000 zł na zadanie pod nazwą „Bezpiecznie na przejściach dla pieszych w powiecie olsztyńskim”.

 

fot. Kamil Olszewski/UW

Wyświetlony 3076 razy
Więcej w tej kategorii:« Dożynki 2020 Dożynki w Głotowie »

Skomentuj