Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 12 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą: Jan, Wera, Brunon
A A A
niedziela, 06 grudzień 2020 16:46

O remoncie linii kolejowej na dworcu w Dobrym Mieście

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej na stacji kolejowej Burmistrz Dobrego Miasta Jarosław Kowalski i prezes okręgu olsztyńskiego Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Szmit mówili o rozpoczynającej się przebudowie linii kolejowej Dobre Miasto - Gutkowo.

Jak podały w czwartek w komunikacie PKP PLK, Polskie Linie Kolejowe wskazały najkorzystniejszą ofertę wykonawcy dla odcinka trasy – Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto, na linii łączącej stolicę województwa z północną Warmią i granicą państwa. Wybór oferty, o wartości ponad 147 mln zł (netto), to krok PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w kierunku poprawy warunków podróży na warmińskiej trasie Olsztyn – Braniewo – wskazano. W efekcie planowanej inwestycji, poprawi się standard obsługi podróżnych na stacji w Olsztynie Gutkowie i Dobrym Mieście oraz przystankach Bukwałd, Cerkiewnik i Swobodna. Perony będą wyższe, wyposażone w wiaty, ławki i nowe oświetlenie oraz oznakowanie. Obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Do 2023 roku inwestycja będzie gotowa. Trwają też prace na odcinku Dobre Miasto-Braniewo. A to oznacza, że zachodnia część województwa, właściwie niemal cała Warmia, zostanie włączona w szlak kolejowy. Dzięki m.in. tej inwestycji Olsztyn będzie mógł zorganizować kolej aglomeracyjną z kierunku północnego. Jest to odcinek większej całości, niezwykle istotny dla prężnie rozwijającego się Dobrego Miasta oraz wszystkich miejscowości leżących między Olsztynem a Dobrym Miastem.

– powiedział J. Szmit.

To nie jest dobra wiadomość. To jest wspaniała wiadomość. Dobre Miasto znajdzie się na trasie Olsztyn - Mierzeja Wiślana, staniemy się elementem turystyki. Ta linia kolejowa oraz planowane inwestycje turystyczne w gminie, podniosą rangę naszego ośrodka.

– powiedział Jarosław Kowalski.

Niestety w planach nie ujęto remontu dworca. Jak zauważyli mówcy, remont linii kolejowej jest okazją do podjęcia po raz kolejny rozmów z PKP SA o przyszłości budynku dworcowego.

Przypomniano, że na wiosnę rusza budowa obwodnicy Smolajn, a obwodnica Dobrego Miasta znajduje się na liście rezerwowej.

Rząd PiS i Zjednoczonej Prawicy dostrzega problem wykluczenia komunikacyjnego i robi wszystko, aby nadgonić zapóźnienia poprzedników. W ostatnich latach w infrastrukturę drogowo-kolejową na Warmii i Mazurach zainwestowano ponad 10 miliardów złotych. A w planach są kolejne inwestycje.

– dodał Jerzy Szmit.

Wyświetlony 4245 razy

Skomentuj