Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 16 czerwca 2024 r. Imieniny obchodzą: Alina, Aneta, Justyna
A A A
środa, 14 kwiecień 2021 12:17

Podpisanie umowy na wykonanie linii kolejowej Gutkowo - Dobre Miasto

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za ponad 165 mln zł na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy odcinka linii nr 221 do Braniewa na odcinku od olsztyńskiego Gutkowa do Dobrego Miasta.

Jak podaje inwestor, w ramach kontraktu przebudowane zostaną dwie stacje (Olsztyn Gutkowo i Dobre Miasto) oraz trzy przystanki (Bukwałd, Cerkiewnik i Swobodna). 24 kilometrów torów zostanie wymienionych na nowe. Przebudowa obejmie 9 przejazdów i 50 obiektów inżynieryjnych. Efektem inwestycji będzie poprawa warunków obsługi podróżnych na stacjach w Olsztynie Gutkowie i w Dobrym Mieście oraz na przystankach Bukwałd, Cerkiewnik i Swobodna. Pasażerowie kolei zyskają wyższe perony ułatwiające wsiadanie do pociągów. Zaplanowano nowe oświetlenie oraz wyposażenie przystanków w wiaty i ławki. Czytelne oznakowane oraz informacje z rozkładami jazdy ułatwią podróże. Większą dostępność kolei zapewni dostosowanie peronów do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

W Gutkowie powstanie Lokalne Centrum Sterowania, do którego podłączone zostaną nowe urządzenia sterowania ruchem.

Przebudowa jednotorowej linii nr 221 z Olsztyna do Braniewa przebiega etapami, co oznacza wieloletnie odcięcie miast od komunikacji kolejowej. Jak podaje PLK, zrealizowano już krótki odcinek Olsztyn Główny - Gutkowo na linii nr 220 (choć wciąż trwają prace przy budowie nowych przystanków), wspólny z trasą do Elbląga.

Według aktualnych planów PLK, do końca tego roku ma zostać zrewitalizowany odcinek Dobre Miasto - Orneta, a realizacja odcinka Orneta - Pieniężno ma odbyć się w latach 2022-2023. Nie podano terminu prac na odcinku Pieniężno - Braniewo, gdzie obecnie obowiązuje prędkość 50 km/h.

Projekt jest dofinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Realizację w formule „projektuj i buduj” przewidziano do 2023 r.

Wyświetlony 3537 razy

Skomentuj