Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 16 czerwca 2024 r. Imieniny obchodzą: Alina, Aneta, Justyna
A A A
wtorek, 20 kwiecień 2021 11:58

Rozpoczęcie budowy obwodnicy Smolajn

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Dzisiaj nastąpiło symboliczne wbicie pierwszej łopaty na budowie obwodnicy Smolajn w ciągu DK 51. Jest to pierwsza w Polsce budowa realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic.

Uczestniczący w inauguracji wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że jest to pierwsza inwestycja z tego rządowego programu, która weszła w fazę prac ziemnych. Jak mówił, poprawi ona bezpieczeństwo i wygodę zarówno osób podróżujących na trasie między Olsztynem a północnym krańcem regionu, jak i mieszkańców Smolajn, dzięki wyprowadzeniu w tej miejscowości ruchu tranzytowego.

Obwodnica Smolajn ma mieć długość około 1,8 km. W ramach zadania zostaną wybudowane dodatkowe jezdnie do obsługi terenów przyległych, ciąg pieszo-rowerowy, chodniki, dwie pary zatok autobusowych, przejścia dla pieszych z azylami oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Droga krajowa nr 51 w tym rejonie stanowi północny wylot z Olsztyna w kierunku granicy państwa z obwodem kaliningradzkim. Umowę na budowę obwodnicy Smolajn podpisano w grudniu ubiegłego roku.

Kontrakt o wartości blisko 26 mln zł zrealizuje firma Budimex. Prace potrwają 16 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych), zatem kierowcy pojadą nową trasą w październiku 2022 roku. Prezes Budimeksu Dariusz Blocher zauważył, że - w optymistycznym wariancie - droga może być oddana nawet na wiosnę przyszłego roku.

Burmistrz Dobrego Miasta Jarosław Kowalski docenił zaangażowanie rządu w rozwój miasta i gminy, ale zaapelował o przyspieszenie prac nad projektem budowy obwodnicy Dobrego Miasta. Z podobnym apelem wystąpił także burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski.

Prawdopodobnie jutro ukaże się ogłoszenie o przetargu na przebudowę odcinka od Smolajn do Kosynia.

Zdjęcia w galerii.

Wyświetlony 4097 razy

Skomentuj