Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 16 czerwca 2024 r. Imieniny obchodzą: Alina, Aneta, Justyna
A A A
piątek, 28 maj 2021 10:43

Darmowe podpaski w szkołach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

28 maja to Dzień Higieny Menstruacyjnej. Aby przypomnieć o tym i walczyć z ubóstwem menstruacyjnym, Olsztyński Marsz Równości wysłał do dwunastu podolsztyńskich gmin pismo z prośbą o umieszczenie w szkołach darmowych podpasek i tamponów - tak, jak pilotażowo dzieje się już w Olsztynie.

Czym jest ubóstwo menstruacyjne? To brak możliwości kupna podpasek czy tamponów lub innych środków higienicznych. Według badań Kulczyk Foundation, doświadcza go prawie 500 000 Polek. Dlaczego aktywistki apelują do gmin o umieszczenie darmowych środków higieny menstruacyjnej w szkołach?

- Statystki są nieubłagane: co piąta nastolatka musiała wyjść z lekcji w trakcie miesiączki z powodu braku środków higienicznych, co 10 do szkoły z tego powodu nie dotarła. Osoby, których nie stać na podpaski czy tampony, są zmuszone zabezpieczać bieliznę watą, papierem toaletowym, skarpetkami czy workami foliowymi. To pokazuje sedno problemu

- mówi Magdalena Zuba-Bobrowicz z Olsztyńskiego Marszu Równości.

- Dostęp do podpasek i tamponów jest tak niezbędny, jak dostęp do mydła czy papieru toaletowego - nikt przecież nie chce ze szkół papieru toaletowego usunąć, prawda? Nie wyobrażamy sobie, by go tam nie było. Dlaczego pozwalamy, by osoby, które miesiączkują, czuły stres, że nagle zacznie im się okres, a one nie będą mieć podpaski, albo że im się skończą, a przez zakaz wyjścia ze szkoły nie będą mogły sobie ich kupić? Lub że nie będą mieć pieniędzy na nie? Brak dostępu do nich jest upokarzający i kończy się tym, że nastolatki i nastolatkowie wychodzą chyłkiem z lekcji lub na nie przychodzą

- dodaje Emilia Bartkowska-Młynek z Olsztyńskiego Marszu Równości.

Pismo zostało wysłane do gmin z powiatu olsztyńskiego: Barczewa, Biskupca, Dobrego Miasta, Dywit, Gietrzwałdu, Jezioran, Jonkowa, Kolna, Olsztynka, Purdy, Stawigudy i Świątek.

Wyświetlony 3464 razy

Skomentuj