Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 22 maja 2024 r. Imieniny obchodzą: Julia, Wiesława, Helena
A A A
środa, 04 sierpień 2021 16:31

Wojewódzkie Obchody I Kadrowej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

7 sierpnia 2021 roku w Głotowie odbędą się Wojewódzkie Obchody 107 rocznicy wymarszu I Kompani Kadrowej.

"Bóg mękę i krew odważył, wybrał z nich wszystko najczystsze i taką Polskę poniosła Pierwsza Kadrowa w tornistrze".

Tymi słowami żołnierz Legionów Polskich i poeta Edward Słoński opisał role, jaką w dziejach Polski odegrała I Kompania Kadrowa, która 6 sierpnia 1914, po odprawie dokonanej przez Kazimierza Sosnkowskiego, na rozkaz Józefa Piłsudskiego rozpoczęła marsz ku niepodległości. Dla uczczenia tego wydarzenia Związek Piłsudczyków RP, przy współpracy z Urzędem Miasta Dobre Miasto, Parafią pw. Najświętszego Zbawiciela w Głotowie organizuje 7 sierpnia wojewódzkie obchody 107 rocznicy wymarszu I Kompani Kadrowej.

Obchodom patronują: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, burmistrz Dobrego Miasta Jarosław Kowalski i Piotr Sosnkowski, syn gen. Kazimierza Sosnkowskiego, najbliższego współpracownika Józefa Piłsudskiego. Gościem specjalnym uroczystości w Głotowie będzie prof. dr Stephan Lehnstaedt, profesor Studiów nad Holokaustem i Studiów Żydowskich w Touro College Berlin.

O godzinie 11.00 odbędzie się uroczysta Msza święta, w czasie której wspominany będzie Józef Piłsudski, Kazimierz Sosnkowski i Żołnierze I Kadrowej. Po Mszy św. odbędzie się uroczysty koncert Orkiestry Wojskowej z Giżycka oraz zespołu Kapela Jakubowa, odbędą się także pokazy sprzętu wojskowego 16 Dywizji Zmechanizowanej, degustacja zupy kresowej.

Specjalnie na uroczystość wypieczony zostanie według receptury z okresu I wojny światowej chleb Legionów, który po poświeceniu rozdany zostanie wśród uczestników uroczystości. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie pielgrzymka uczestników drogą krzyżową w podziękowaniu za wolną i niepodległą ojczyznę.

Wyświetlony 3473 razy

Skomentuj