Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 21 maja 2024 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
A A A
poniedziałek, 23 sierpień 2021 11:03

Jom je z Warniji, czyli Warmia magicznie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Plac przed zabytkową basztą w Dobrym Mieście w ostatni weekend opanowali miłośnicy średniowiecznej kultury. Pod hasłem „Jom je z Warniji, czyli Warmia magicznie” odbył się I Dobromiejski Turniej Rycerski. Pojedynki, pokazy sztuki wojennej i bitwa trwały do nocy, a towarzyszyły temu gry, zabawy i wiele innych atrakcji.

Imprezę rozpoczął przemarsz przybyłych do Dobrego Miasta bractw. Po części oficjalnej w szranki stanęli biegli w sztuce miecza i tarczy wojowie. Pojedynki wywoływały wiele emocji i co rusz nagradzane były brawami i zagrzewającymi do walki okrzykami. Po turniejowych zmaganiach, gdy rycerze regenerowali siły przed wieczorną bitwą, zaprezentowano pokaz, który przygotowali treserzy drapieżnych ptaków. Licznie zebrani widzowie mogli spróbować swoich sił w walce na miecze i strzelaniu z łuku do tarczy a to wszystko przy dźwiękach muzyki dawnej kapeli Fleurdelis - Kwiat Lilii.

Na towarzyszącym turniejowi rzemieślniczych kramach można było wybić monetę, zobaczyć pracę średniowiecznego kowala a także spróbować wszelakiego jadła. Turniej podsumowała bitwa rycerska, a kolejny zapowiedziano już za rok, a to za sprawą burmistrza Dobrego Miasta, który rycerskim zwyczajem wyzwał na pojedynek starostę olsztyńskiego Andrzeja Abakę. Wyzwanie zostało przyjęte.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Dobre Miasto, Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście przy wsparciu KOWR Olsztyn, Urzędu Marszałkowskiego, Fundacji Polskich Pól Bitewnych i Bractwa Rycerskiego Komturii Nidzickiej.

Zdjęcia w naszej galerii.

Wyświetlony 3505 razy

Skomentuj