Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 24 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą: Kinga, Krystyna, Olga
A A A
środa, 15 wrzesień 2021 18:26

Udany start Krzysztofa Bartkowiaka w Berlinie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach 9-11 września chory na Parkinsona Krzysztof Bartkowiak z Dobrego Miasta startował na Mistrzostwach Świata w Tenisie Stołowym „2021 ITTF Parkinson’s World Table Tennis Championship” w Berlinie. Jest jedną z pięciu osób z Polski, która zakwalifikowała się do startu w tej prestiżowej imprezie

O wyjeździe na mistrzostwa świata w tenisie stołowym dla osób chorych na Parkinsona, które odbywają się w Berlinie Krzysztof Bartkowiak myślał już rok temu, ale plany pokrzyżowała mu pandemia. Udało się w tym roku. W pokryciu kosztów wyjazdu i pobytu na turnieju pomogła Krzysztofowi Fundacja Chorób Mózgu i firma Ever Pharma. Podróż córek, które pomagają mu w czasie zawodów, nie byłaby możliwa bez pomocy znajomych i ludzi dobrej woli.

Krzysztof być może nigdy nie zacząłby „na serio” grać w tenisa stołowego, gdyby nie choroba Parkinsona. 49 letni mieszkaniec Dobrego Miasta pod Olsztynem cierpi na tę chorobę od 12 lat. 4 lata temu objawy zaczęły być na tyle wyraźne, że musiał zamknąć swój zakład renowacji mebli i skoncentrować się na walce z chorobą. Do zainteresowania się sportem zainspirował go chory na Parkinsona kolega.

Widząc, jak on walczy z chorobą poprzez ruch postanowiłem zacząłem szukać informacji na ten temat. W końcu sam zacząłem uprawiać sport. Na początku był nordic walking, później bieg z przeszkodami, rolki. W końcu przypomniałem sobie, że 20 lat wcześniej grałem w tenisa stołowego.

- mówi Krzysztof Bartkowiak.

Okazało się, że obrany kierunek okazał się strzałem w dziesiątkę. W czasie gry w ping-ponga w przypadku Krzysztofa Bartkowiaka dzieje się coś, co można określić mianem neurologicznego „cudu”. Mózg mężczyzny zdaje się „zapominać” o chorobie. Ręce przestają drżeć, a po półgodzinnej rozgrzewce zdrową, lewą ręką - uruchamia się też prawa i mężczyzna może grać równie dobrze obiema.

Na mistrzostwach też promowaliśmy literaturę polską przetłumaczone na język niemiecki i angielski. Trafiła ona do różnych ludzi zdrowych jak i chorych między nimi też do Ambasady Polski w Niemczech. Zostawiliśmy tam kawałek Polski.

- dodaje Bartkowiak.

Polska reprezentacja w składzie: Ewa Kerntopf, Barbara Milaczrek, Iwona Salak, Krzysztof Bartkowiak, Adam Jacek Pietrzyk i Józef Ścibor gościła w Berlinie na II Mistrzostwach Świata w Tenisie Stołowym dla Chorych na Parkinsona. Nasi reprezentanci świetnie radzili sobie z rywalami i presją debiutu na Mistrzostwach Świata, a Ewa Kerntopf zakończyła rozgrywki z brązowym medalem. Wydarzenie zgromadziło zawodników z 21 krajów. Polskiej drużynie towarzyszył przedstawiciel Ambasady RP w Berlinie Mateusz Łabuz.

Reprezentacja Polski

Wyświetlony 4133 razy

Media

Skomentuj