Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 22 maja 2024 r. Imieniny obchodzą: Julia, Wiesława, Helena
A A A
wtorek, 08 marzec 2022 19:52

Informacja Urzędu Miejskiego ws. uchodźców z Ukrainy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Urząd Miejski w Dobrym Mieście informuje, że do czasu ustawowego uregulowania finansowania pobytu uchodźców z Ukrainy oraz zakresu pomocy, na którą będą mogli oni liczyć, prosi się mieszkańców o zgłaszanie faktu przebywania uchodźców na terenie Gminy Dobre Miasto do Urzędu Miejskiego pod nr tel. 89 616 13 14, 89 615 10 66.

W przypadku przyjęcia uchodźców przez osoby fizyczne i podmioty, które nie zawarły umowy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, koszty utrzymania i odpowiedzialność za uchodźców z Ukrainy ponoszą osoby, czy też podmioty, które ich przyjęły.

Obecnie na terenie Województwa Warmińsko-Mazurskiego w gotowości znajduje się 20 obiektów, co na dzień 05.03.2022 r. daje 1752 wolnych miejsc dla uchodźców. W związku z powyższym nie ma potrzeby uruchamiania dodatkowych miejsc. Gmina analizuje sytuację i rozwija kolejne "nasze" obiekty, jeżeli jest taka potrzeba.

Punkt recepcyjny będący całodobową komórką znajduje się w Olsztynie, na ul. Niepodległości 53/55. Wszelkie kwestie nagłe oraz problematyczne, w tym pojawienie się w gminie uchodźców, którzy nie mają miejsca pobytowego należy zgłaszać do CAŁODOBOWEGO WOJEWÓDZKIEGO CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO pod numerami telefonów 89 535 19 30 lub 608 470 780 i 987.

Ponadto należy przypomnieć, że powstała oficjalna platforma PomagamUkrainie.gov.pl. Jest to platforma przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, która jest centralną, zweryfikowaną bazą danych o różnorodnych działaniach pomocowych. Działa w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. Jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne mogą zgłaszać swoje działania pomocowe lub wesprzeć organizatorów już prowadzonych akcji. Uchodźcy mogą w tym miejscu znaleźć praktyczne informacje o dostępnym wsparciu. Tak skoordynowana pomoc szybciej dotrze do potrzebujących, których wciąż przybywa.

Praktyczne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie www.gov.pl/web/ua, która jest stworzona w trzech wersjach językowych - ukraińskiej, rosyjskiej i polskiej.

Wyświetlony 3056 razy

Skomentuj