Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 16 czerwca 2024 r. Imieniny obchodzą: Alina, Aneta, Justyna
A A A
wtorek, 17 maj 2022 18:31

Zdecyduj o losach barczewskiej synagogi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzięki głosom mieszkańców powiatu synagoga w Barczewie, w której obecnie mieście się Powiatowa Galeria Sztuki SYNAGOGA, zwyciężyła w konkursie Fundacji Most the Most „Nasz zabytek”, zdobywając 1 mln zł na rewitalizację. Czas na decyzję, co powinno się mieścić w zabytkowym obiekcie. Głos znowu należy do mieszkańców!

Gospodarzem synagogi w Barczewie jest samorząd powiatu olsztyńskiego. Wspiera on dotychczasową działalność kulturalną Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”, które przez lata opiekowało się budynkiem. Obiekt jednak niestety został mocno nadszarpnięty zębem czasu. Dobrą wiadomością jest więc decyzja Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przyznaniu dotacji na badania architektoniczne, ekspertyzę techniczną i projekt budowlany elewacji, stolarek oraz wnętrz synagogi.

Teraz przyszedł czas na kolejny krok. Zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami Fundacji Most the Most w poniedziałek 23 maja 2022 o godz. 17:00 do synagogi przy ul. Kościuszki w Barczewie. Można będzie porozmawiać o pomysłach na dalszą działalność tego wyjątkowego zabytku.

Jeśli jednak już teraz wiesz, jak dawna bożnica żydowska może łączyć pokolenia i kultury, zgłoś swój pomysł:

Głosowanie trwa od 16 maja do 6 czerwca. Wymyśl, zagłosuj, zachęć do tego bliskich i miej wpływ na przyszłość synagogi w Barczewie!

Wyświetlony 3788 razy

Skomentuj