Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 24 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą: Kinga, Krystyna, Olga
A A A
piątek, 28 październik 2022 10:43

Ursus wycofany z giełdy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Akcje Ursusa zostały wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych.

– Syndyk URSUS S.A. w upadłości informuje, iż w dniu 11 października 2022 r. powziął informację o wydaniu przez Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. uchwały Nr 919/2022 z dnia 10 października 2022 r. w sprawie wycofania z obrotu giełdowego na Głównym Rynku GPW akcji Emitenta (...). W związku z wycofaniem akcji URSUS z obrotu na rynku regulowanym od dnia 15 października 2022 r. Emitent nie będzie podlegał obowiązkom informacyjnym wynikającym z przepisów prawa, co oznacza zaprzestanie publikowania raportów bieżących i okresowych

– czytamy w raporcie Komisji Nadzoru Finansowego. Wycofanie akcji to skutek upłynięcia sześciu miesięcy od prawomocnego postanowienia sądu o upadłości polskiego producenta.

Akcje Ursusa jeszcze kilka lat temu kosztowały 5 zł, a w ostatnim czasie było to kilka groszy. Nowe komunikaty o sprzedaży kolejnych pakietów akcji przez Pol-Mot Auto sprowadziły kurs Ursusa na historyczne minima. Sprzedającym jest spółka należąca do Pol-Mot Holding, głównego akcjonariusza Ursusa. Całość obrazu dopełnia sytuacja wspomnianej trójki firm. Ursus jest spółką w upadłości, sprzedający akcje Pol-Mot Auto to spółka w restrukturyzacji, a główny udziałowiec – Pol-Mot Holding – także jest w stanie upadłości. Od 8 września pojawiały się kolejne komunikaty o zbywanych na rynku pakietach akcji Pol-Motu Auto jako podmiotu blisko związanego z prezesem Ursusa i całego Pol-Mot Holdingu Andrzejem Zarajczykiem. Duże pakiety sprzedawanych akcji mocno zaniżyły kurs Ursusa, który 22 września osiągnął historyczne minimum na poziomie 0,1302 zł. 14 października 2022 r. w ostatnim dniu handlu były warte 0,0133 zł.

Marka Ursus powstała w XIX w., a pierwsze ciągniki pojawiły się w okresie międzywojennym. Po wojnie firma budowała polskie rolnictwo. To, co łączy dzisiejszą firmę z legendarnym producentem ciągników to jedynie nazwa. W 2011 r. prawa do marki Ursus wykupił od spółki Bumar, holding POL-MOT Warfama. Przez ostatnie lata firma starała się podpisywać umowy z zagranicznymi firmami na dostawy i współpracę, jednak większości z nich nie udało się zrealizować. Ursus miał także problemy z powodu kryzysu na polskim rynku maszyn rolniczych w 2018 r. Wówczas sprzedaż ciągników spadła o 100 proc., a firma zakończyła rok ze stratą 16 mln zł.

W wyjściu z dołka nie pomogła również decyzja o rozpoczęciu produkowania elektrycznych autobusów miejskich. Było to jeszcze większe obciążenie budżetu firmy.

16 września opublikowano raport okresowy spółki. Mimo że spółka za pierwsze półrocze wykazała przychód ze sprzedaży w kwocie ponad 16 mln zł, to koszty i odpisy wygenerowały kolejne straty. Zobowiązania na koniec czerwca wynosiły blisko 400 mln zł.

Wycofanie akcji z giełdy nie oznacza zamknięcia zakładu. Syndyk upadłości, decyzją rady wierzycieli, ma zgodę na prowadzenie przedsiębiorstwa do dnia 31 grudnia 2022 r. W ostatnim piśmie syndyk poinformował, że zwróci się do wierzycieli z wnioskiem o wyrażenie zgody na prowadzenie przedsiębiorstwa na dalszy okres.

Syndyk jednak zawarł już umowę z podmiotem specjalizującym się w wycenie przedsiębiorstw, w tym również podmiotów w upadłości. Aktualnie trwają prace nad opisem i oszacowaniem przedsiębiorstwa Ursus jako całości oraz poszczególnych składników jego majątku. Ostateczne decyzje co do sposobu likwidacji masy upadłości syndyk podejmie na późniejszym etapie, kierując się celem postępowania upadłościowego, jakim jest zaspokojenie wierzycieli - czytamy w stanowisku.  

za bankier.pl

Wyświetlony 4791 razy

Skomentuj