Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 22 maja 2024 r. Imieniny obchodzą: Julia, Wiesława, Helena
A A A
poniedziałek, 19 czerwiec 2023 18:27

W Pałacu w Smolajnach powstanie Muzeum Biskupa Ignacego Krasickiego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas poniedziałkowej wizyty wicepremiera Piotra Glińskiego w Smolajnach zapowiedziano powołanie Muzeum Biskupa Ignacego Krasickiego.

„Powołujemy Muzeum Biskupa Ignacego Krasickiego - instytucję kultury, która ma służyć ziemi warmińsko-mazurskiej, ale ma też służyć Polsce. Chcemy zaopiekować się spuścizną po biskupie, a jednocześnie w odpowiedni sposób zagospodarować Pałac w Smolajnach, gdzie Krasicki przebywał prawie 30 lat i stworzył wspaniałe założenie parkowe. To właśnie tam powstały jego największe dzieła” – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego dotyczącego utworzenia i prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury – Muzeum Biskupa Ignacego Krasickiego.

Umowa zawarta między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Archidiecezją Warmińską zakłada przekształcenie kompleksu pałacowo-parkowego w Smolajnach w muzeum, w którym znajdzie się również Archiwum Archidiecezji Warmińskiej wspierane przez Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w zakresie działalności naukowo-badawczej.

Po wizycie w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie, gdzie podpisane zostało również porozumienie dotyczące digitalizacji korespondencji biskupów warmińskich, minister kultury i dziedzictwa narodowego odwiedził wyremontowaną siedzibę Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego, w tym m.in. pracownię digitalizacyjną. Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę, że w zbiorach Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie znajdują się najbardziej cenne rękopisy Ignacego Krasickiego, które zostaną przekazane do tworzonego w Pałacu w Smolajnach muzeum poświęconego biskupowi.

„Dotychczas w Polsce nie było muzeum poświęconego jednemu z najbardziej znanych bajkopisarzy, a jednocześnie ważnej postaci polskiej kultury i historii. Przygotowania do powołania tej instytucji trwają już od pewnego czasu. Myślę, że od przyszłego roku będzie już ona funkcjonowała” – poinformował prof. Piotr Gliński.

W budynku Pałacu Biskupiego, wchodzącego w skład kompleksu pałacowo-parkowego w Smolajnach, powstanie Muzeum Biskupa Ignacego Krasickiego. Ekspozycję poświęconą życiu i twórczości literackiej biskupa stworzą m.in. sala z pamiątkami, zrekonstruowany gabinet, sala warsztatowa oraz sale tematyczne. Przewidywany koszt inwestycji to ok. 100 mln zł.

Stworzenie atrakcyjnej wystawy tematycznej umożliwią przede wszystkim zasoby Archidiecezji Warmińskiej. W odpowiednio urządzonych piwnicach pałacowych zaplanowano stworzenie Archiwum, w którym przy wsparciu Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie magazynowany będzie niezwykły zbiór archiwaliów, sięgający XIII w. To przede wszystkim dokumenty osób ważnych dla historii Polski, a w tym również Warmii, takich jak: Mikołaj Kopernik, Stanisław Hozjusz, Jan Dantyszek czy Ignacy Krasicki. Połączenie instytucji muzealnej z archiwum stworzy możliwość organizowania w Pałacu konferencji, szkoleń czy sympozjów.

Muzeum będzie prowadzić działalność edukacyjną poprzez organizację warsztatów, lekcji czy konkursów literackich, a także organizować wydarzenia okazjonalne związane z ważnymi etapami życia biskupa Ignacego Krasickiego. Uzupełnieniem oferty będzie edukacyjna funkcja parku, w którym znajdą się szlaki spacerowe, ścieżki dydaktyczne oraz letnia scena.

fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wyświetlony 1931 razy

Skomentuj