Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 26 lutego 2024 r. Imieniny obchodzą: Bogumił, Aleksandra, Mirosława
A A A
sobota, 16 wrzesień 2023 20:35

Laureaci V edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze w Służbie Historii”

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zespół w składzie Błażej Ilkiewicz i Piotr Graczyk pod opieką mgr Aliny Ślimak z dobromiejskiego Zespołu Szkół został po raz kolejny laureatem V edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze w służbie historii”.

Celem konkursu jest zainteresowanie licealistów historią XX wieku, a szczególnie losami żołnierzy podczas II wojny światowej. Projekt skierowany jest do uczniów klas policyjno-wojskowych w całej Polsce i ma charakter konkursu, w którym uczestniczą kilkuosobowe zespoły. Każdy zespół ma do wykonania trzy zadania. Pierwszym jest odnalezienie i opisanie miejsca pamięci związanego z historią wojskowości i oręża polskiego, kolejnym nagranie filmu prezentującego sylwetkę żołnierza związanego z tym miejscem pamięci, ostatnim przeprowadzenie żywej lekcji historii dla swoich rówieśników lub innych osób.

W tym roku zespół opracowywał postać niezwykłą - kapitana Władysława Raginisa, który w czasie II wojny światowej dowodził obroną Wizny. Kapitan Władysław Raginis złożył przysięgę, że nie odda swojej pozycji żywy, w obliczu przeważających sił niemieckich popełnił samobójstwo, rozrywając się granatem. Błażej i Piotrek wraz z panią Aliną Ślimak odnaleźli miejsca związane z postacią bohatera, nagrali film upamiętniający kapitana oraz przeprowadzili lekcję dla rówieśników dotyczącą obrony Wizny i postawy kapitana W. Raginisa.

Nagrodą w konkursie jest zagraniczny wyjazd edukacyjny. W październiku zwycięski zespół odwiedzi Węgry i Rumunię, podążać będzie śladami polskich żołnierzy w Budapeszcie, Budakeszi, Krajowej, Berbesti, Bukareszcie. Odwiedzi też miejsca niezwykle atrakcyjne turystycznie, m.in.: legendarny zamek Bran - Biały zamek Drakuli, słynny wesoły cmentarz w Sapanta, Muzeum Ofiar Komunizmu w Rumunii oraz Zamek Królewski i Parlament w Budapeszcie.

Wyświetlony 1576 razy

Skomentuj