Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 22 maja 2024 r. Imieniny obchodzą: Julia, Wiesława, Helena
A A A
poniedziałek, 18 wrzesień 2023 13:17

Po Pikniku Wojskowym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

17 września w rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę odbył się Piknik Wojskowy.

Mieszkańcy Dobrego Miasta mieli okazję zobaczyć kilka rodzajów pojazdów opancerzonych z 9. Olsztyńskiego Batalionu Dowodzenia 16. Dywizji Zmechanizowanej, a także słynne „Pioruny”, czyli polskie wyrzutnie rakiet stosowane m.in. przez ukraińskich żołnierzy.

Wydarzenie rozpoczęła Msza święta w Bazylice kolegiackiej pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście. Po mszy w CKB Dobre Miasto wygłoszony został przez prof. dr hab. Zdzisławę Kobylińską odczyt naukowy na temat roli religii katolickiej w budowaniu świadomości narodowej polskiej wsi.

Kolejnym punktem projektu był piknik patriotyczny zorganizowany na Przedmurzu w Dobrym Mieście. W jego trakcie zaprezentowana została rekonstrukcja odprawy bojowej z 18 września 1920, podczas której Naczelny Wódz Armii Polskiej Józef Piłsudski wydał rozkaz do rozpoczęcia zakończonej sukcesem wojsk polskich operacji niemeńskiej. W trakcie pikniku z udziałem 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zaprezentowany został najnowszy sprzęt bojowy elitarnej jednostki wojska polskiego. Dzieci i osoby dorosłe mogły wziąć udział w szeregu zabaw i konkurencji przygotowanych przez wojskowych. Odbyły się konkursy dla uczestników pikniku z wiedzy na temat historii Polski z nagrodami w postaci medali i pucharów. Uczestnicy pikniku częstowani byli zupą kresową i bułkami.

Oprawę artystyczną zapewniła Joanna Dove prezentując największe przeboje polskiej muzyki.

Partnerami wydarzenia byli: Klub Historyczny im. Gen. Stefana Roweckiego "Grota", Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście oraz 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana. Projekt został współfinansowany ze środków KOWR Olsztyn w ramach projektu "Piknik patriotyczny w gminie Dobre Miasto".

Zdjęcia w naszej galerii.

Wyświetlony 1639 razy

Skomentuj