Ułatwienia dostępu

 • Skalowanie treści 100%
 • Czcionka 100%
 • Wysokość linii 100%
 • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 19 maja 2024 r. Imieniny obchodzą: Mikołaj, Piotr, Urban
A A A
czwartek, 07 grudzień 2023 10:46

Będzie nowa szkoła rolnicza w Smolajnach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Społeczność Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach tradycyjne mikołajki obchodziła wyjątkowo radośnie. Okazją była uroczystość prezentacji projektu nowej siedziby szkoły.

– Dzisiejsza prezentacja to prezent, jaki my, dorośli, mamy dla Was. To prolog do nowej karty historii nowoczesnej siedziby Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach. Wasza szkoła jest jedyną placówką rolniczą samorządową w województwie. A chcemy, żeby była nie tylko jedyna, ale przede wszystkim nowoczesna i świetnie wyposażona. Dzięki zrozumieniu radnych powiatowych i miejskich, a także dzięki środkom z programów rządowych mogę dziś oficjalnie powiedzieć: „Rozpoczynamy proces budowy siedziby Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach!”  - powiedział starosta olsztyński Andrzej Abako.

Architekci postanowili połączyć nowoczesne rozwiązania z historią miejscowości, stąd w projekcie system dworkowy z dziedzińcami sprzyjającymi rozmowom i integracji, dach mansardowy, czerwony. Kompleks jest usytuowany na powierzchni ponad 75,5 tys. m2. Obejmuje bursę dla stu osób, halę sportową, orlik z bieżnią, szkołę o powierzchni użytkowej 1825 m2, stajnię z krytą ujeżdżalnią i wybiegiem dla koni, budynki hodowli drobiu i innych większych zwierząt hodowlanych, halę mechanizacji rolnictwa, magazyn na baloty oraz biogazownię.

Koszt realizacji pierwszego etapu prac to 12 milionów złotych, w tym ponad 10 mln to dotacja rządowa, 2 miliony złotych to wkład powiatu. W pierwszym etapie wybudowana będzie bursa, do której uczniowie będą mogli wprowadzić się w roku 2026 lub 2027. Równolegle będzie budowana stajnia. Starostwo szacuje koszty budowy całego kompleksu na 120 mln zł.

Kompleks szkolny powstanie na działce powiatowej obok istniejącego parku biskupiego w Smolajnach. Miejscowy plan zagospodarowania terenu będzie prawdopodobnie uchwalony na sesji Rady Miejskiej w Dobrym Mieście 21 grudnia b.r.

Wyświetlony 2495 razy

Media

1 komentarz

 • Link do komentarza piątek, 08 grudzień 2023 21:46 napisane przez nik

  Na jaka liczbe uczniow bedzie ten tzw. "zespol szkol rolniczych", jak sama nazwa wskazuje "zespol szkol", ile tych "szkol"bedzie i na jaka liczbe uczniow. Adresuje sie liczbe w bursie-100. Czy ta liczba dotyczy tylko bursy czy calosci "zespolu szkol"
  Cuda na patyku w opisie calego kompleksu a nikt nie wie jak liczne beda te szkoly.
  120 milionow caly kompleks {gdzie koniowi do wybiegu i trenowania potrzebna jest trawa zwykla, (juz istniejaca) i troche piachu} to chyba razem z nauczycielami najwyzszej klasy i inwentarzem.

  Raportuj

Skomentuj