Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 16 czerwca 2024 r. Imieniny obchodzą: Alina, Aneta, Justyna
A A A
wtorek, 27 luty 2024 18:39

Komunikat ws. aptek

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Informacja Starostwa ws. dyżurów aptek.

Informujemy, że od 1 stycznia 2024 r. weszły w życie nowe przepisy odnośnie funkcjonowania aptek. W związku z tymi zmianami Powiat Olsztyński nie ma możliwości prawnych do ustalania dyżurów pracy aptek ogólnodostępnych w porze nocnej, w niedzielę, święta oraz inne dni wolne od pracy.

Zgodnie z art. 94 ust. 1 Prawa farmaceutycznego w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2024 r. rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych znajdujących się na terenie powiatu winien być dostosowany do potrzeb ludności tego powiatu i pozwala na realizację przez te apteki zadań określonych w art. 87 ust. 2 (przyp. zadań aptek ogólnodostępnych), w szczególności przez pełnienie dyżurów w dzień wolny od pracy oraz dyżurów w porze nocnej, z wyłączeniem powiatu mającego swoją siedzibę w sąsiadującym mieście na prawach powiatu (tzw. powiatów obwarzankowych).

"Powiaty obwarzankowe", a takim jest Powiat Olsztyński, są wyłączone z regulacji prawnej i nie mają możliwości prawnych sfinansowania dobrowolnych dyżurów aptek na podstawie art. 94 ust. 9 ww. ustawy.

Powyższe wg. ustawodawcy nie oznacza, że mieszkańcy "powiatów obwarzankowych" nie będą mieli zapewnionego dostępu do aptek, bo oczywiście będą mogli skorzystać z apteki ogólnodostępnej/całodobowej położonej na terenie miasta na prawach powiatu. Dla Mieszkańców Powiatu Olsztyńskiego dostępne są otwarte przez całą dobę apteki, funkcjonujące na terenie Olsztyna.

Na stronie Rejestr Aptek mogą Państwo uzyskać informacje na temat poszczególnych aptek (dane adresowe, godziny pracy, dane kontaktowe).

Wyświetlony 1711 razy

Skomentuj