Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 22 maja 2024 r. Imieniny obchodzą: Julia, Wiesława, Helena
A A A
wtorek, 19 marzec 2024 18:06

Pracownia endoskopii w szpitalu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dobromiejskim Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej otwarta została pracownia endoskopii. Uroczystość została połączona z oficjalnym nadaniem szpitalowi imienia dr. Jerzego Pióro.

ZZOZ w Dobrym Mieście to drugi ze szpitali prowadzonych przez Powiat Olsztyński. Na dobromiejska placówkę składają się przede wszystkim zakłady opiekuńczo-lecznicze i szpitalna interna, poradnie z pracowniami diagnostycznymi, laboratorium medyczne i zespół ratownictwa medycznego. Dzięki pracowni endoskopii chorzy będą mieli łatwiejszy dostęp do diagnostyki chorób układu pokarmowego.

- Nasz szpital świadczy usługi pacjentom z gminy Dobre Miasto oraz z gmin ościennych. Do tej pory musieli jeździć na badania do innych miejscowości, np. Olsztyna. Teraz zbadają się bliżej miejsca zamieszkania. W dodatku bez długich kolejek oczekiwania, bo pracownia dopiero rozpoczyna działalność. Z usług pracowni będą mogli skorzystać pacjenci szpitalni, ale także – w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia – pacjenci ambulatoryjni ze skierowaniem od lekarza rodzinnego – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

- Przede wszystkim wykonywane będą gastroskopia i kolonoskopia. To ważne badania profilaktyczne w zakresie nowotworów układu pokarmowego, które są drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce – wyjaśnia Agnieszka Jarzębińska, dyrektor ZZOZ w Dobrym Mieście. – Pracownia została wyposażona w zestaw endoskopowy składający się z toru wizyjnego z endoskopami, diatermii z argonem, szafy endoskopowej i systemu archiwizacji oraz w myjnię endoskopową – wymienia dyrektor.

Pracownia endoskopii kosztowała prawie 1,8 mln złotych. Prawie 830 tys. zł pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Powiat Olsztyński przekazał 751 tys. zł, z budżetu Gminy Dobre Miasto pochodzi 103 tys. zł. Dodatkowo szpital pozyskał 117 tys. zł z budżetów gmin Świątki (22 tys. zł), Orneta (15 tys. zł), Niepublicznego Zakładu Rehabilitacji VITAREH (70 tys. zł) i firmy MEBELMAX (10 tys. zł).

Otwarcie pracowni endoskopii odbyło się w ramach uroczystości nadania imienia ZZOZ w Dobrym Mieście. Patronem szpitala został dr Jerzy Pióro, specjalista chirurg, dyrektor placówki w latach 1972-1987. Dzięki jego staraniom dobromiejska jednostka została usamodzielniona po wydzieleniu ze struktur szpitala w Lidzbarku Warmińskim. – Dobromiejska służba zdrowia wiele zawdzięcza dyrektorowi Jerzemu Pióro, który całe swoje życie zawodowe poświęcił pacjentom. Nie tylko rozbudował tutejszy szpital, ale był też świetnym lekarzem chirurgiem i dobrym człowiekiem. Dlatego jako Rada Społeczna ZZOZ wyszliśmy z inicjatywą nadania jego imieniem placówki i uzyskaliśmy akceptację mieszkańców Dobrego Miasta i Rady Powiatu w Olsztynie – mówi Jarosław Wolak, przewodniczący Rady Społecznej ZZOZ.

fot. Powiat Olsztyński

Wyświetlony 1085 razy

Skomentuj