Dzisiaj jest 30 października 2020 r. Imieniny obchodzą: Zenobia, Edmund, Przemysław
A A A
poniedziałek, 31 sierpień 2020 09:50

Warmińska Łynostrada oznakowana i oficjalnie otwarta

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Trekkingowa trasa przez Warmię została w miniony weekend oficjalnie otwarta. Poprowadzenie liczącego około 60 kilometrów regionalnego szlaku rowerowego wzdłuż Łyny stanowi rozwinięcie inicjatywy Łynostrady, która jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych Olsztyna. Warmińska Łynostrada łączy z kolei stolicę regionu oraz Dywity i Dobre Miasto z Lidzbarkiem Warmińskim, a w perspektywie przez gminy z Stawiguda, Olsztynek i Nidzica prowadzić będzie do źródeł rzeki Łyny.

Idea stworzenia rowerowego szlaku przez Warmię w sposób bezpośredni nawiązuje do inicjatywy olsztyńskiej Łynostrady, która powstała dzięki wieloletnim staraniom społeczników ze stowarzyszeń „Wizja Lokalna” i Forum Rozwoju Olsztyna, wsparciu tysięcy mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, a także pozyskaniu unijnego dofinansowania i wykonaniu trasy przez miejskich urzędników. Na skutek tych działań w 2019 roku wzdłuż praktycznie całego odcinka Łyny przepływającego przez Olsztyn do użytku oddana została pieszo-rowerowa trasa ciesząca się od tego czasu ogromną popularnością. Fakt ten postanowiono wykorzystać przekuwając go w projekt o charakterze regionalnym.

Powstanie Warmińskiej Łynostrady jest wynikiem prac, które w 2016 roku zainicjowane zostały przez Pawła Klonowskiego ze Stowarzyszenia „Wizja Lokalna”, Mirosława Arczaka ze Stowarzyszenia „Młyn” oraz Mariana Juraka z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PTTK. Kamieniem węgielnym okazała się natomiast deklaracja współpracy podpisana w 2018 roku pod patronatem wicemarszałka Marcina Kuchcińskiego z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, na mocy której do inicjatywy przystąpiły samorządy Olsztyna, Dywit, Dobrego Miasta oraz gminy i miasta Lidzbark Warmiński, Powiat Olsztyński i Lidzbarski, nadleśnictwa Kudypy i Wichrowo, a także Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow.

Głównym założeniem projektu jest powiązanie miast i miejscowości położonych wzdłuż Łyny z popularną trasą rowerową Green Velo, wykorzystując w tym celu drogi o różnym typie nawierzchni - od asfaltowych dróg rowerowych i spokojnych szos, po gruntowe drogi leśne i polne o różnym standardzie nawierzchni. Projekt ma również na celu wykreowanie nowej atrakcji turystycznej wykorzystującej szereg atutów tej części województwa warmińsko-mazurskiego:

  • nawiązanie do przebiegu rzeki Łyny,
  • połączenie miejsc i obszarów cennych przyrodniczo i historycznie oraz atrakcyjnych punktów widokowych,
  • akcentowanie atrakcyjności Warmii,
  • nawiązanie do przebiegu Szlaku Kopernikowskiego (rowerowa wersja tego szlaku);
  • wykorzystanie fragmentów istniejącej sieci szlaków rowerowych,
  • integracja z turystyką kajakową na Łynie (wspólne miejsca obsługi kajakarzy i rowerzystów), -
  • wykorzystanie atrakcyjności miast należących do sieci Cittaslow (Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński),
  • bliskość czynnej linii kolejowej (np. możliwość etapowania podróży po trasie).

Otwarcie Warmińskiej Łynostrady polegające na wytyczeniu i oznakowaniu przebiegu, uzupełnieniu brakującej infrastruktury, naprawach nawierzchni dróg, udostępnieniu użytkownikom mapy, przeprowadzeniu akcji promocyjnej oraz zaplanowaniu wydarzeń, nie kończy przy tym jak zapowiadają twórcy dalszych nad nią prac. W planach jest między innymi przygotowanie do pozyskania środków unijnych na rozwój w ramach kolejnej perspektywy unijnej, co umożliwiłoby poprawę komfortu przejazdu poprzez wykonanie większych inwestycji infrastrukturalnych, a także przedłużenie przebiegu przez gminy Stawiguda, Olsztynek i Nidzica do źródeł rzeki Łyny.

Wyświetlony 211 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.