Wydrukuj tę stronę
czwartek, 01 lipiec 2021 10:31

Spis źródeł ciepła

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 1 lipca istnieje obowiązek składania deklaracji do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Złożenie deklaracji dotyczy źródeł ciepła o mocy nie przekraczającej 1 megawata i spalania paliw w budynkach mieszkalnych oraz niemieszkalnych.

Od 1 lipca 2021 roku każdy właściciel bądź zarządca nieruchomości ma obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ciepła i spalania paliw - powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Oznacza to wprost, że każdy ma obowiązek przyznania, czym ogrzewa dom. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara grzywny od 20 zł do nawet 5 tys. zł. Ewidencja nie ma na celu straszenia, czy karania, ale ma posłużyć uświadomieniu, jak duży mamy problem jako państwo i gdzie trzeba skierować największą pomoc.

Zbieranie deklaracji ma potrwać rok, rusza 1 lipca. Właściciele i zarządcy nieruchomości będą mogli je składać, wypełniając elektroniczny formularz w internecie, a także standardowo - drukując, wypełniając ręcznie i wysyłając pocztą. W przypadku nowych domów - deklarację trzeba będzie złożyć w ciągu 14 dni od uruchomienia źródła ciepła. Przesłanie takich danych będzie obowiązkowe.

Do rejestru muszą zostać wpisane budynki mieszkalne, usługowe, ale i budynki użyteczności publicznej. Docelowo w rejestrze może znaleźć się nawet 5-6 mln budynków.

Deklaracje można składać w następujący sposób:

  • w formie elektronicznej, czyli przez Internet z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego CEEB, korzystając z Profilu Zaufanego;
  • w formie papierowej - wypełniony dokument można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście w Urzędzie Miasta zgodnie z lokalizacją budynku. Deklarację można pobrać i wydrukować ze strony: https://zone.gunb.gov.pl/dokumenty-do-pobrania/

Więcej szczegółów na stronie>>>

Wyświetlony 682 razy

Media