Dzisiaj jest 2 lutego 2023 r. Imieniny obchodzą: Maria, Mirosław, Joanna
A A A
poniedziałek, 26 wrzesień 2022 11:45

Wama Film Festival 2022

Udostępniamy opisy filmów, które będziemy mogli zobaczyć podczas piątkowego wieczoru w Kinie Przyjaźń.

Bardzo liczymy na odwiedziny pasjonatów kina podczas RETROSPEKCJI WaMa FestiVal.

Zaczynamy: godz. 17:00; Miejsce: Kino „Przyjaźń” ; Data: 30 września 2022. Wstęp bezpłatny.

Film pełnometrażowy:

AIDA

Reżyseria: Jasmila Žbanić prod. Jasmila Žbanić, Damir Ibrahimović

Czas trwania: 101 minut

Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Festiwale i nagrody: m.in.: Oscary 2021: Najlepszy Film Międzynarodowy (nominacja), BAFTA 2021: 2 nominacje - Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, WAMA Film Festival: Grand Prix Konkursu Koprodukcji Filmowych, Nagroda Publiczności

Filmy krótkometrażowe:

PSIE POLE

Reżyseria: Michalina Musialik

Prod. Fumi Studio

Czas trwania: 12 minut

Zamknięte w mieszkaniu, wraz z rozkładającym się ciałem właścicielki, zwierzęta próbują przetrwać. W tej trudnej sytuacji jeden z psów odkrywa, że miłość do właścicielki jest mocniejsza niż zwierzęcy instynkt. Festiwale i nagrody: ANIMATOR 2021: brązowy animusz, 61 Krakowski Festiwal Filmowy: srebrny lajkonik

PRZESTRACH

Reżyseria: Joanna Helena Szymańska Prod. Warszawska Szkoła Filmowa Czas trwania: 27 min. „PRZESTRACH” to osadzona w mazurskiej wiosce magiczna i brutalna opowieść o niezwykłej więzi pomiędzy ojcem, a ośmioletnią córką i o tym jak straszne konsekwencje może mieć próba odebrania nadwrażliwej dziewczynki uzależnionemu od alkoholu Muzykowi. Mała Ula nie wie, że na przyjęciu komunijnym zamiast wyczekiwanej matki, która odeszła, zjawi się kuratorka z ośrodka opieki społecznej gotowa natychmiast zabrać ją do domu dziecka. Jednak dziewczynka nigdy i nikomu nie pozwoli na odebranie tego, co udało się jej ocalić po odejściu matki. Razem ze swoim ojcem, lokalnym organistą, wbrew wszystkiemu i wszystkim wierzy, że kobieta wróci i wciąż czeka na ten moment. Radosny, majowy dzień pierwszej komunii świętej zmieni się w koszmarny triumf dzikiego świata mazurskiej przyrody, który jest jedynym sprzymierzeńcem małej Uli. Festiwale i nagrody: Nominacja do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepsza aktorka”

NIEWOLNIK

Reżyseria: Grzegorz Piekarski

Prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Czas trwania: 29 minut

W ramach nowego programu penitencjarnego Nikodem odbywa wyrok w domu Mai i Łukasza. Para ma nad nim pełną władzę i z zaskoczeniem przyjmuje informację o pozytywnym rozpatrzeniu apelacji i odzyskaniu wolności przez Nikodema. Chociaż bohaterowie mogliby się rozstać i nigdy więcej nie spotkać, spędzają razem jeszcze jeden dzień. Festiwale i nagrody: Nominacje do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii "Najlepsza reżyseria", "Najlepszy montaż" i "Najlepszy aktor".

DAD YOU’VE NEVER HAD

Reżyseria: Dominika Łapka Prod. Studio Munka – SFP Czas trwania: 30 min. Subtelnie opowiedziana historia o skomplikowanej relacji córki z ojcem. Córka wyrusza w podróż do ojca, który ją kiedyś odrzucił. Ojciec wpuszcza dziewczynę do swojego mieszkania, stara się odpowiedzieć na jej pytania, razem pochylają się nad listami, które przez lata do siebie pisali. Córka sprząta i porządkuje świat ojca oraz swoją relację z nim. Pomiędzy bohaterami dochodzi do niełatwej konfrontacji. To film o ogromnej tęsknocie za ojcem i o akceptacji, że ta tęsknota nigdy nie zostanie zaspokojona. Festiwale i nagrody: m.in.: Ogólnopolskie Spotkania Filmowe "Kameralne Lato" 2021: Grand Prix "Złoty Łucznik", WAMA Film Festival 2021: Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich, Nagroda Jury Warmii i Mazur.

Projekcje są możliwe dzięki uprzejmości INSTYTUTU KOSMOPOLIS, Fundancji Nauki, Kultury i Edukacji.

Wyświetlony 966 razy