Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
Dzisiaj jest 13 lipca 2024 r. Imieniny obchodzą: Małgorzata, Ernest, Henryk
A A A
niedziela, 19 maj 2024 18:50

Uroczystości w Głotowie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

18 maja Głotowo obchodziło 130. rocznicę konsekrowania Kalwarii.

To także 104. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II oraz dzień, w którym odbywa się już VIII Pielgrzymka Solidarności Regionu Warmińsko-Mazurskiego do Głotowa.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:00 od wprowadzenia do sanktuarium relikwii błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki. Po mszy wierni modlili się pod krzyżem Solidarności niedaleko Sanktuarium.

Budowa warmińskiej kalwarii rozpoczęła się 29 lipca 1878 roku. Kroniki podają, że ludność katolicka diecezji tłumnie zgłaszała się do pracy oraz składała hojne ofiary pieniężne. Jednocześnie z robotami ziemnymi budowano czternaście neoromańskich i neogotyckich kapliczek stacji Drogi Krzyżowej. W okresie międzywojennym dobudowano dwie dodatkowe: Pana Jezusa w Ogrójcu oraz Matki Bożej z Lourdes ze źródłem.

18 maja 1894 roku Kalwaria została konsekrowana przez biskupa warmińskiego Andreasa Thiela. Rok później papież Leon XIII wydał przywilej odpustu dla tych, którzy odprawią w Głotowie Drogę Krzyżową, w ciągu siedmiu dni przystąpią do Komunii Świętej, odmówią wyznanie wiary (Credo) i pomodlą się w intencji Ojca Świętego.

Wyświetlony 916 razy

Skomentuj