Dzisiaj jest 23 stycznia 2022 r. Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund
A A A
poniedziałek, 29 listopad 2021 09:10

Wyższe wynagrodzenie burmistrza i pracowników samorządu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Posłowie we wrześniu br. dali zielone światło dla podwyżek w samorządzie. Najpierw w nowelizacji z 17 września 2021 r. ustawy o pracownikach samorządowych podniesiono z 12 525,94 zł brutto do 20 041,50 zł brutto górny ustawowy pułap wynagrodzenia (wraz z dodatkami), które może być wypłacane włodarzowi. Kolejny krok zrobiła Rada Ministrów, która w nowym rozporządzeniu płacowym z 25 października 2021 r. podniosła uposażenia samorządowców o 60 proc.

Rozporządzenie modyfikuje także zasady naliczania dodatku specjalnego dla wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty oraz marszałka województwa. Po zmianach wynosi 30 proc. sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego (dotychczas było to od 20 proc. do 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego; konkretny procent z tego przedziału wskazywała zaś w uchwale rada lub sejmik). Największy wpływ na finanse samorządu będzie jednak miał nowo dodany pkt 4 w ust. 2 art. 37 ustawy o pracownikach samorządowych, który wprowadza nowe pojęcie, jakim jest minimalne wynagrodzenie, które nie może być niższe niż 80 proc. maksymalnego wynagrodzenia określonego dla poszczególnych stanowisk dla pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru. Jednocześnie ustawodawca wskazał, że „maksymalne wynagrodzenie na danym stanowisku” jest to suma maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego oraz maksymalnego poziomu dodatku funkcyjnego, a w przypadku wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz starosty i marszałka województwa także kwoty dodatku specjalnego.

Rada Miejska w Dobrym Mieście ustaliła 25 listopada (z wyrównaniem od 1 sierpnia) następującą pensję burmistrza:

1) wynagrodzenie zasadnicze w kwocie - 8.344,00 zł

2) dodatek funkcyjny w kwocie - 2.760,00 zł

3) dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie - 3.331,20 zł.

Łącznie daje to wynagrodzenie w wysokości 14.436,20 zł. Ponadto burmistrzowi przysługuje dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa i dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Przypomnijmy, że w sierpniu radni z własnej inicjatywy podjęli uchwałę o podniesieniu wynagrodzenia burmistrza do 10.620 zł.

Wyświetlony 853 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.