Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 07 czerwiec 2021 18:16

Awantura wokół pomnika

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od kilkunastu dni w internecie trwa akcja mieszkańców protestujących przeciw decyzji burmistrza o przeniesieniu pomnika z ronda.

Jarosław Kowalski od dawna mówił o zburzeniu symbolu upamiętniającego "sowieckich najeźdźców". Odkąd został burmistrzem Dobrego Miasta postanowił swój zamiar wprowadzić w życie. Pomnik stoi w pasie drogowym DK 51 i jej zarządca wyraził zgodę na usunięcie pomnika. Jednak teren starego miasta jest pod ochroną konserwatorską. Bartłomiej Skrago, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie mówi:

- Chroniony jest jedynie układ urbanistyczny. Jednak nie zgodziliśmy się, aby pomnik został zniszczony, zburzony, tak jak tego chciał burmistrz.

Dlatego też burmistrz zmienił zdanie i monument nie zostanie zburzony, a przeniesiony w inne miejsce - do parku na ul. Łużyckiej koło byłej hali sportowej. W miejsce "młodej pary" ma powstać pomnik marszałka Piłsudskiego i generała Sosnkowskiego, który będzie miał formę ławeczki z rzeźbami siedzących tych dwóch postaci. Burmistrz Jarosław Kowalski podkreśla, że chce w ten sposób kontynuować działania, jakie organizował przez lata jako nauczyciel historii.

Pomnik przedstawia postacie młodej kobiety i mężczyzny, trzymających się za jedną rękę. W drugiej, uniesionej ręce postacie trzymają ptaka (gołębia). Wśród mieszkańców pomnik jest znany jako "zakochana" lub "tańcząca para". Autorem był rzeźbiarz Hubert Maciejczyk. Pomnik został zbudowany w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Stał na ówczesnym Placu Wolności i miał symbolizować odrodzenie, młodość i pokój.

Na górnym zdjęciu pomnik z szalikiem kibica z 2016 roku.

Na dole Plac Wolności na pocztówce z 1973 roku, jeszcze bez pomnika.

Wyświetlony 1157 razy

Artykuły powiązane