Dzisiaj jest 7 sierpnia 2022 r. Imieniny obchodzą: Dorota, Konrad, Kajetan
A A A
środa, 29 czerwiec 2022 12:05

Rusza pierwszy etap prac przygotowawczych nad obwodnicą

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

GDDKiA ogłosiła przetarg na wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej  oraz materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla obwodnicy Dobrego Miasta w ciągu drogi krajowej nr 51 (DK51). Planowany termin otwarcia ofert to 28 lipca 2022 r.

Zakres dokumentacji, która jest przedmiotem ogłoszonego dziś przetargu, obejmuje wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiałów do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Czas przewidziany na wykonanie ww. dokumentacji to 42 miesiące od momentu podpisania umowy. Oznacza to, że w połowie 2026 roku GDDKiA będzie gotowa do ogłoszenia przetargu na realizację obwodnicy Dobrego Miasta w systemie Projektuj i buduj. Udział w kosztach prac przygotowawczych w wysokości 1,5 mln zł pokryje Gmina Dobre Miasto. Budowa obwodnicy Dobrego Miasta znajduje się na liście zadań rezerwowych w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Planowana obwodnica będzie miała długość około 8 kilometrów. Będzie to droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 1x2, czyli o dwóch pasach ruchu w przeciwnych kierunkach o szerokości 3,5 m. Nośność nawierzchni obwodnicy będzie wynosiła 11,5 tony na oś. Jej początek będzie miał miejsce na styku z przebudowywanym obecnie odcinkiem DK51 Smolajny - Kosyń, koniec zaś dowiąże się do istniejącej obwodnicy Barcikowa, omijając jednocześnie miejscowość Stary Dwór.

Podstawowym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa i warunków ruchu drogowego. Dzięki jej realizacji zwiększy się też przepustowość poprzez ograniczenie bezpośredniego dostępu do drogi krajowej z przyległych terenów. Poprawie ulegną też parametry techniczne drogi. Efektem realizacji inwestycji będzie zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych i czasu przejazdu, a także ograniczenie hałasu, zanieczyszczeń powietrza oraz ruchu tranzytowego w mieście. Budowa obwodnicy poprawi parametry drogi krajowej i pozwoli na zachowanie stałej prędkości na całym odcinku od Smolajn do Dobrego Miasta. Tym samym skróci się czas przejazdu.

Obecnie trwają budowy obwodnicy Smolajn oraz odcinka Smolajny - Kosyń w ciągu drogi krajowej nr 51.

Wyświetlony 318 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.